Sankcje przeciwko rosyjskim oligarchom zapowiedział w czwartek premier Japonii Fumio Kishida - podaje agencja Kyodo. Potępił również groźby nuklearne Rosji - 27 lutego Władimir Putin wydał rozkaz postawienia sił nuklearnego odstraszania w stan wysokiej gotowości i oskarżył kraje NATO o podjęcie "nieprzyjaznych kroków" wobec Rosji.
- Właśnie dostaliśmy potwierdzenie od japońskiego rządu, że oni też ogłosili bardzo znaczące listy rosyjskich oligarchów, rosyjskich podmiotów, białoruskich oligarchów, różnych podmiotów, również w koordynacji z UE - powiedziało źródło unijne Agencji Reutera. W jego ocenie jest to "kolejny przykład globalnej koalicji przeciwko tej wojnie".
W Japonii powstaje lista oligarchów z Rosji i Białorusi, którzy mają aktywa w tym azjatyckim kraju - podaje Informacyjna Agencja Radiowa. Na razie nie wiadomo, na jak daleko idące sankcje zdecydują się japońskie władze. Prowadzone są rozmowy z przedstawicielami Unii Europejskiej, by skoordynować działania.
Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Japonia już wcześniej ogłaszała sankcje wobec Rosji za inwazję na Ukrainę. 1 marca rząd tego kraju powiadomił o zamrożeniu aktywów należących do sześciu wysokich rangą rosyjskich urzędników, w tym Władimira Putina. Japonia zamroziła także aktywa trzech rosyjskich banków, w tym centralnego banku Rosji.
Władze Japonii poinformowały wtedy również, że sankcje obejmą trzy rosyjskie banki państwowe, które nie będą mogły korzystać z aktywów ulokowanych w Japonii.
W poniedziałek japońskie władze powiadomiły, że dołączają do sankcji wobec rosyjskiego sektora bankowego te, związane z odcięciem części banków od systemu SWIFT. Według stanu z czerwca ubiegłego roku rezerwy walutowe Rosji sięgały 580 mld dolarów, z czego ponad 6 proc. denominowana była w walucie japońskiej.
W czwartek jedna z japońskich sieci sklepów zapowiedziała pomoc finansową i zapewnienie pracy dla 100 ukraińskich rodzin, które w wyniku rosyjskiej inwazji musiały opuścić Ukrainę. Władze Japonii wyraziły chęć pomocy uchodźcom z Ukrainy. Nie określono jednak skali wsparcia. Wiadomo, że w pierwszej kolejności pomoc udzielona ma być rodzinom i bliskim 1900 Ukraińców mieszkających w Japonii.
***
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule: