IKEA i JYSK tymczasowo zamykają wszystkie sklepy w Rosji. "Wojna powoduje zakłócenia w łańcuchu dostaw"

IKEA powiadomiła, że tymczasowo zamyka wszystkie sklepy na terenie Rosji oraz wstrzymuje dostawy z Rosji i Białorusi. Sieć tłumaczy swoją decyzję zakłóceniami w łańcuchu dostaw. Podobną decyzję ogłosił JYSK.

"Wojna ma ogromny wpływ na ludzi i powoduje poważne zakłócenia w łańcuchu dostaw i warunkach handlowych, dlatego firmy z grupy podjęły decyzję o tymczasowym wstrzymaniu działalności IKEA w Rosji" - czytamy w czwartkowym oświadczeniu właścicieli marki Inter IKEA oraz właściciel sklepów Ingka Group.

Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kryptowaluty (zdjęcie ilustracyjne)Rosja może omijać sankcje kryptowalutami. UE "podejmuje środki"

"Sytuacja w Rosji jest trudna". IKEA i JYSK tymczasowo zamykają sklepy

Inter IKEA odpowiada za dostawy, natomiast Ingka Group jest właścicielem większości sklepów tej sieci na świecie, w tym wszystkich 17 placówek i jednym centrum dystrybucyjnym w Rosji. Jak wynika z danych z sierpnia 2021 r., Rosja była dla sieci IKEA dziesiątym co do wielkości rynkiem zbytu ze sprzedażą detaliczną 1,6 mld euro, czyli 4 proc. całkowitej sprzedaży detalicznej - dodaje Agencja Reutera.

Decyzja o wstrzymaniu działalności w Rosji uderzy w 15 tys. pracowników. Kierownik ds. operacji detalicznych w Ingka Group, Tolga Oncu zapewnił, że wszyscy pracownicy otrzymają wynagrodzenie w rublach przez co najmniej najbliższe trzy miesiące.

JYSK również postanowił tymczasowo zamknąć wszystkie swoje sklepy w Rosji. Sieć opublikowała komunikat na Facebooku.

"Sytuacja w Rosji jest teraz tak trudna dla JYSK, że podjęliśmy decyzję o czasowym zamknięciu wszystkich 13 sklepów w kraju, w tym internetowych. JYSK stale monitoruje sytuację w Rosji i dostosowujemy naszą działalność do tej sytuacji. Wychodzimy z założenia, że nie mamy możliwości prowadzenia naszej działalności i dlatego tymczasowo zamykamy sklepy i sprzedaż internetową" - czytamy.

Rosja. Rubel gwałtownie stracił wobec dolara. Na zdjęciu z 1 marca 2022 r. kantor w Petersburgu.Rosja może stać się niewypłacalna. Ratingi ścięte do poziomu śmieciowego

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Zobacz wideo Baca-Pogorzelska: Trzeba jak najszybciej odciąć Rosję od wpływów ze sprzedaży surowców
Więcej o: