Polska opuszcza międzynarodowy bank z Moskwy. Rosja mogła omijać sankcje

Polska nie będzie dłużej udziałowcem Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej - poinformowało Ministerstwo Finansów. Wraz z Polską, MBWG opuszczą także Czechy, Bułgaria, Rumunia i Słowacja. Bank mógłby być wykorzystywany przez Rosję do omijania sankcji.
Z uwagi na trwającą i eskalującą nieuzasadnioną, niesprowokowaną i bezwzględną militarną agresję Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, działając wspólnie, jako kraje członkowskie Unii Europejskiej, zdecydowaliśmy się podjąć kroki zmierzające do zaprzestania uczestnictwa w Międzynarodowym Banku Współpracy Gospodarczej i w Międzynarodowym Banku Inwestycyjnym

- piszą we wspólnym oświadczeniu resorty finansów Polski, Czech, Słowacji, Bułgarii i Rumunii. Tu mała gwiazdka - akurat Polska członkiem MBI nie jest od 22 lat, więc my opuszczamy wyłącznie MBWG.

Zgodnie z naszymi wewnętrznymi regulacjami przedłożymy, tak szybko jak będzie to możliwe, formalne zawiadomienie i zainicjujemy rozliczenia zgodnie ze statutami Banków z zamiarem uporządkowanego ich opuszczenia. Podejmiemy kroki zapobiegające wykorzystaniu tych Banków do omijania sankcji Unii Europejskiej, m.in. zapobiegając udostępnianiu aktywów obu ww. instytucji Federacji Rosyjskiej, do czasu osiągnięcia porozumienia regulującego nasze wystąpienie

- czytamy w dalszej części komunikatu. 

Zobacz wideo Tusk apeluje: Putin chce rozbić Unię Europejską

Czym jest Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej?

Jak wyjaśnia polskie Ministerstwo Finansów, Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej to międzynarodowa instytucja finansowa z siedzibą w Moskwie, której jednym z członków i głównym udziałowcem jest Rosja. Pozostałymi jego udziałowcami są: Bułgaria, Wietnam, Mongolia, Polska, Rumunia, Czechy i Słowacja.

Resort finansów donosi, że "podejmie niezbędne kroki, w tym legislacyjne, w celu skutecznego przeprowadzenia procesu wyjścia" z MBWG. 

Zgodnie z informacjami portalu Business Insider Polska, do opuszczenia MBWG może być potrzebna specjalna ustawa, a cały proces należy skoordynować z MSZ. Portal donosi też, że opłacony udział Polski w kapitale banku to 24 mln euro (12 proc. całości).

Kapitał musimy spisać na straty, ale ten ruch może nas uchronić przed poważnymi reputacyjnymi konsekwencjami, bo Rosja może wykorzystywać ten bank do obchodzenia unijnych sankcji, choćby związanych z wykluczeniem z systemu SWIFT czy odcięciem dostępu do rynków finansowych

- wskazywał informator Business Insider Polska.

Historia Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej sięga 1963 r. Obecnie misją banku jest, według informacji na jego stronie, m.in. wspieranie operacji handlowych pomiędzy krajami członkowskimi czy ułatwienie finansowania projektów promujących cele zrównoważonego rozwoju.

Polskim członkiem zarządu MBWG jest Lidia Anczakowska, zaś członkiem rady prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule. 

Więcej o: