Prezes UOKiK: Zachęcamy do niekupowania produktów i usług z Rosji i Białorusi. Chodzi o kody

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zaapelował do polskich przedsiębiorców i konsumentów o solidarne zachowania w związku atakiem Rosji i Białorusi na Ukrainę. Wyjaśnia, jak kupować świadomie i unikać towarów pochodzenia rosyjskiego i białoruskiego.

"Trwa agresja Rosji przy wsparciu Białorusi na Ukrainę. USA, UE i poszczególne państwa nakładają sankcje na agresora. Także polscy przedsiębiorcy i konsumenci mogą wesprzeć te działania i uderzyć w ekonomiczne interesy Rosji i Białorusi" - czytamy na oficjalnej stronie internetowej UOKiK.

Zobacz wideo Wojna w Ukrainie. Rosjanie ostrzeliwują budynki mieszkalne

Sieci handlowe wycofują ze sklepów towary z Rosji i Białorusi. UOKiK apeluje o ich niekupowanie

Jak czytamy na oficjalnej stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wiele sieci handlowych wycofało ze swojej oferty towary pochodzenia rosyjskiego. "Przykładowo jako jedne z pierwszych na taki krok zdecydowały się Aldi, Carrefour, Netto, Rossmann i Stokrotka" - wylicza UOKiK. Jednak jako konsumenci, w geście solidarności z Ukrainą, możemy świadomie nie kupować produktów, które zostały wyprodukowane w Rosji i Białorusi.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiej Rosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

- Zachęcamy do akcji niekupowania produktów i usług od firm z Rosji i Białorusi. Doceniamy sieci handlowe wycofujące takie produkty ze swojej oferty. Bądźmy solidarni z Ukrainą, sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji wojskowej - powiedział Tomasz Chróstny, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wojna w Ukrainie. Jakie kody kreskowe mają towary z Rosji i Białorusi?

"Konsumencie, informację, skąd pochodzi dany produkt, znajdziesz na jego kodzie kreskowym" - wyjaśnia UOKiK. W przypadku produktów pochodzących z Federacji Rosyjskiej zaczyna się on cyframi 460, a kończy liczbami 469. Z kolei produkty z Białorusi mają kody z początkiem 481.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

. Apel: "Bojkotujcie produkty z Rosji i Białorusi". Łatwo je poznać

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPM Gazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj>>>

Więcej o: