Komisja Europejska zawiesza współpracę badawczą z Rosją. "Wszystkie projekty są poddawane przeglądowi"

W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę Komisja Europejska nie będzie zawierać nowych umów z Rosją w ramach programu "Horyzont Europa". "Czas, aby zakończyć naszą współpracę z Rosją" - mówi Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE.

"Rosyjska agresja militarna na Ukrainę jest aktem wojny i stanowi pogwałcenie prawa międzynarodowego, podważanie bezpieczeństwa i stabilności w Europie i na świecie. To atak na elementarne wartości wolności, demokracji i samostanowienia, na których opiera się ekspresja kulturowa, wolność akademicka i naukowa oraz współpraca naukowa" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym 3 marca.

Wyjaśniono, że w związku z sytuacją na Ukrainie Komisja Europejska podejmie działania przeciwko Rosji.

"Haniebna wojskowa agresja Rosji na Ukrainę". Komisja Europejska podjęła decyzje

Komisja poinformowała, że nie będzie zawierać nowych umów z Rosją w ramach programu "Horyzont Europa". Zdecydowała także, że zawiesza płatności na rzecz rosyjskich organizacji badawczych w ramach istniejących umów.

"Wszystkie trwające projekty są poddawane przeglądowi" - dodała Komisja w osobnym oświadczeniu. Dotyczy to zarówno unijnego programu badawczego w obecnym budżecie Wspólnoty, jak i w poprzednim. "Współpraca badawcza Unii opiera się na poszanowaniu wolności i praw, które leżą u podstaw innowacji. Haniebna wojskowa agresja Rosji na Ukrainę jest atakiem na te wartości. Nadszedł czas, aby zakończyć naszą współpracę badawczą z Rosją" - podkreśliła wiceprzewodnicząca Komisji Margrethe Vestager.

Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Ukraińscy naukowcy i badacze są od 20 lat kluczowymi uczestnikami naszych programów ramowych UE w zakresie badań i innowacji i wykazali się doskonałością i przywództwem w zakresie innowacji. Podjęliśmy kroki administracyjne, aby zapewnić, że odnoszący sukcesy beneficjenci ukraińscy mogą otrzymać finansowanie z unijnych badań naukowych i innowacji" - dodała Margrethe Vestager, komisarz UE ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Zobacz wideo Jak wygląda pomoc humanitarna w Ukrainie? Chachuła: Ludzie się boją wychodzić z domu
Więcej o: