Strefa zakazu lotów nad Ukrainą? "To w istocie akt wojny. Jesteśmy powściągliwi"

Ukraina wzywa do ustanowienia strefy zakazu lotów, aby zmusić Rosję do końca bombardowania. Ale Zachód nie chce podjąć takiej decyzji. - Jesteśmy powściągliwi, jeśli chodzi o wojnę z potęgą nuklearną, która już mówi o użyciu broni jądrowej - tłumaczy Philip M. Breedlove, emerytowany generał Sił Powietrznych USA.

Strefa zakazu lotów oznacza, że samoloty i inne statki powietrzne nie mogą bez zezwolenia wkraczać na konkretne terytorium. Wprowadzenie tego rozwiązania może zapobiec m.in. bombardowaniu.

Wojna w Ukrainie. Strefa zakazu lotów oznaczałaby "bombardowanie terytorium wroga"

W przypadku ustanowienia strefy zakazu lotów nad Ukrainą, wojska NATO musiałyby zaangażować się w obronę ukraińskiej przestrzeni powietrznej, co oznaczałoby przechwytywanie, czy zestrzeliwanie rosyjskich samolotów. A to mogłoby doprowadzić do konfliktu zbrojnego na linii NATO - Rosja.

- Strefa zakazu lotów jest w istocie aktem wojny. Oznacza, że jesteś gotów ją egzekwować i będziesz strzelał do tych, którzy ją naruszają - tłumaczył Philip M. Breedlove, emerytowany generał Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w rozmowie z amerykańskim nadawcą radiowym NPR.

Także dlatego USA nie chcą zamknąć nieba nad Ukrainą. - Stroną walczącą w tej bezsensownej wojnie jest Rosja. Jesteśmy powściągliwi, jeżeli chodzi o wojnę z potęgą nuklearną, która już mówi o użyciu broni jądrowej - powiedział Breedlove.

Również Wielka Brytania uważa, że ustanowienie strefy zakazu lotów nad Ukrainą byłoby niebezpieczne. Jak mówił minister obrony Ben Wallace w rozmowie ze Sky News, zamknięcie nieba oznaczałoby, że "brytyjskie myśliwce strzelałyby do rosyjskich myśliwców", a gdyby brytyjski lub należący do NATO samolot został zniszczony, "doprowadziłoby to do wojny z Rosją w całej Europie".

Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Ukraina apeluje. "Następne będą Litwa, Łotwa i Estonia. A potem Mołdawia, Gruzja i Polska"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał NATO do ustanowienia nad Ukrainą strefy zakazu lotów, aby powstrzymać rosyjskie siły powietrzne przed bombardowaniami. Przekonywał, że byłoby to działanie o charakterze prewencyjnym i nie oznaczałoby wciągnięcia Sojuszu w wojnę z Rosją. Ostrzegał również, że Władimir Putin nie zatrzyma się na Ukrainie.

- Następne będą Litwa, Łotwa i Estonia. A potem Mołdawia, Gruzja i Polska. Uwierzcie mi, on pomaszeruje do Berlina. Świat powinien pokazać siłę, ale bez walki, bez odbierania życia, bo siła leży w dyplomacji - tłumaczył w czwartek Zełenski.

Zobacz wideo „To celowa, z zimną krwią i od dawna planowana inwazja. Atak na jednego z nas będzie traktowany jako atak na wszystkich". Stanowisko NATO w sprawie rosyjskiego ataku na Ukrainę

NATO odpowiada Ukrainie: Nie staniemy się częścią konfliktu

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyjaśnił, że jedynym sposobem wdrożenia zakazu lotów byłoby pojawienie się myśliwców państw NATO nad Ukrainą i strzelanie do samolotów rosyjskich, które ten zakaz by złamały. Jego zdaniem mogłoby to doprowadzić do "czegoś, co wymknie się spod kontroli".

- Sojusznicy w NATO powinni zapewniać wsparcie Ukrainie, ale nie staniemy się częścią konfliktu. Głęboko wierzę, że jeśli NATO miałoby bezpośrednio zaangażować się w konflikt, doprowadzi to do większych strat i cierpienia. Musimy zwiększyć wsparcie, narzucić sankcje, wzywać Rosję do zaangażowania się w rozwiązania polityczne, ale nie angażować w to zbrojnie NATO - mówił w piątek Stoltenberg. I uciął: - Nie będziemy wchodzić do Ukrainy, czy to w terenie, czy to w przestrzeń powietrzną.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: