Wojna w Ukrainie. Zdjęcia potwierdzają zniszczenie największego samolotu świata

Już kilka dni temu pojawiły się pierwsze doniesieniu o zniszczeniu przez Rosjan największego samolotu transportowego świata, znanego jako Antonow An-225 "Mrija". Kolejne zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych zdają się potwierdzać te informacje.

Antonow An-225 "Mrija" jest najdłuższym i najcięższym samolotem na świecie, jaki do niedawna latał. Mogliśmy go także obserwować w Polsce podczas pandemii koronawirusa, gdy lądował z ładunkami środków medycznych. Jego wymiary to 84 m długości, ponad 88 m rozpiętości oraz ok. 200 tys. kg masy własnej. 

24 lutego, w dniu rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, maszyna znajdowała się w naprawie na lotnisku Hostomel w okolicy Kijowa. Dzień później okolica została zajęta przez siły rosyjskie, które w niedzielę 27 lutego miały uszkodzić Antonowa. 

Zobacz wideo

Nowe zdjęcia i filmy

Na stronie firmy Antonov nie pojawił się jeszcze komunikat dotyczący zniszczenia samolotu. "Dopóki numer AN-225 nie zostanie zbadany przez rzeczoznawców, nie możemy ogłosić stanu technicznego samolotu" - napisano 3 marca 2022 r. w informacji prasowej. Jednocześnie jednak firma udostępniła zdjęcia zdewastowanego lotniska w Hostomelu. 

Podobne zdjęcia i filmy są udostępniane w internecie, i zdają się potwierdzać wcześniejsze doniesienia o całkowitym zniszczeniu samolotu. Można znaleźć także fragmenty relacji w rosyjskiej telewizji, gdzie w tle widać hangar ze spalonymi szczątkami maszyny.

Straty, jakie zostały poniesione w związku z rosyjską agresją w Ukrainie, nie zostały jeszcze oszacowane. Warto jednak przypomnieć, że prezydent Zełenski polecił Rosjanom nauczenie się jednego słowa: reparacje. 

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w poniższym artykule.

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: