1200 zł miesięcznie dla osób, które przyjmą uchodźców. Premier Morawiecki zapowiedział pomoc

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wsparcie dla uchodźców oraz osób, które im pomagają. Około 1200 zł dofinansowania może trafić do tych, którzy przyjmą uchodźców pod swój dach.
Zobacz wideo Kijowski szpital dziecięcy został zmuszony do przeniesienia się do bunkra

Trwa drugi tydzień wojny w Ukrainie. Inwazja rosyjska zmusiła do ucieczki z kraju ponad milion osób, szczególnie że rosyjska armia atakuje obiekty cywilne. Większość trafia do Polski, gdzie przyjęliśmy już 700 tys. Ukraińców.  Rząd pracuje nad specustawą, która ma niebawem trafić do Sejmu. 

1200 zł dla osób, które przyjmują uchodźców

Premier Mateusz Morawiecki przybliżył rozwiązania ze specustawy skierowanej do osób, które przyjmują uchodźców z Ukrainy. Szef rządu powiedział w Polsat News, że ustawa powinna być procedowana na najbliższym posiedzeniu Sejmu.

Osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, będą otrzymywały ze strony państwa na przykład 40 złotych dziennie za daną osobę

- powiedział Mateusz Morawiecki. W ciągu miesiąca rząd przekaże więc po 1200 zł osobom, które zajmują się uchodźcami. Premier podkreślił też, że uregulowana zostanie także kwestia leczenia uchodźców czy nauczania w szkołach.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

W środę na przejściu granicznym w Korczowej premier Mateusz Morawiecki oraz przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel spotkali się ze służbami i uchodźcami. Szef rządu rozmawiał z uciekinierami z Charkowa, którzy chwilę wcześniej przekroczyli ukraińsko - polską granicę.

Jak mówił Mateusz Morawiecki, musimy zrobić wszystko by pomóc i ochronić ludzi, których domy zostały zniszczone przez rosyjskie wojska.

Uciekają bezpośrednio od bomb, od ulicznej strzelaniny, od horroru. Trzeba pomagać tym ludziom, oni uciekają przed wojną

- powiedział szef rządu.

Morawiecki w składnicy w Niemcach

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w sobotę rano składnicę Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Niemcach w województwie lubelskim. 

- Aby Ukraińcy mogli się bronić, aby Ci dzielni ludzie mogli stawiać opór Rosji, to jednocześnie potrzebna jest pomoc. Przede wszystkim pomoc humanitarna. Ta pomoc humanitarna różnego rodzaju trafia do nich przede wszystkim z Polski. My jako rząd organizujemy tę pomoc, zarówno poprzez zbiórki różnego rodzaju środków z całego kraju, kupując różne towary, najbardziej potrzebne tam na Ukrainie - mówił w Niemcach Morawiecki. 

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych jest jednym z koordynatorów płynącej z całej Europy pomocy dla Ukrainy. Swoje działania ustala m.in. z Komisją Europejską. Pomoc dociera drogą lotniczą, koleją lub transportem drogowym. Po przeładowaniu w bazach RARS jest zabierana przez ukraińskie ciężarówki do kraju. Są to m.in. leki, sprzęt medyczny i żywność.

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych utworzyła też specjalny rachunek bankowy, na który można wpłacać pieniądze na pomoc dla Ukrainy.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w poniższym artykule. 

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj. 

Więcej o: