Tajemniczy samolot u wybrzeży USA. Świat miał nadzieję, że przywiezie pokój. A przyleciał po szpiegów

Do wybrzeży Stanów Zjednoczonych zbliża się rosyjski samolot. Kto jest na pokładzie i jaki jest cel misji? Początkowe spekulacje zostały szybko rozwiane przez amerykański Departament Stanu.

Media śledzące rozwój sytuacji na linii Zachód-Moskwa szybko wyśledziły samolot, który wystartował z St. Petersburga do Waszyngtonu w sobotę. Tuż po wylocie rozpoczęły się spekulacje. Czy to misja negocjacyjna? Czy na pokładzie są wysłannicy Władimira Putina

Rosyjski samolot w Waszyngtonie. Zabierze wyrzuconych dyplomatów

Nadzieję rozwiewają doniesienia Politico. Jak wyjaśnia portal Ił-96 nie przywiezie do Europy pokoju, a kilkunastu wydalonych rosyjskich dyplomatów. "Rosyjski samolot wyląduje w Waszyngtonie, by zabrać wyrzuconych szpiegów" - czytamy. 

Serwis spekuluje, że maszyna, która wcześniej pokonała trasę Moskwa-Petersburg, przywiozła rosyjskich urzędników, którzy mają udać się na Białoruś i będą uczestniczyć negocjacje pokojowe z Ukrainą. 

Więcej ważnych tematów znajdziecie na Gazeta.pl

Stany Zjednoczone zapowiadały decyzję pod koniec lutego

Rzecznik Departamentu Stanu Stanu w komentarzu przesłanym do Politico jednoznacznie wyjaśnia, jaki jest cel przelotu. "Rząd USA zgodził się na przelot maszyny wyczarterowanej przez rosyjski rząd maszyny, która ma ułatwić wyjazd rosyjskich pracowników misji ONZ" - czytamy.

Wszystko wskazuje na to, że rosyjski samolot zabierze 12 agentów wywiadu. Jak już 28 lutego oświadczyło Stałe Przedstawicielstwo Stanów Zjednoczonych przy ONZ, mieli "nadużywać swoich przywilejów podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych". 

Zobacz wideo Uchodźcy ewakuowani z Charkowa dotarli do Polski

Rosjanka wychodzi z kantoru "Rosyjski bank centralny nie wierzył, że Zachód wykona takie kroki"

Wojna w Ukrainie. Świat dalej wierzy w dyplomację

Szanse na zakończenie wojny w Ukrainie wciąż pozostają żywe. W poniedziałek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcone kryzysowi humanitarnemu na Ukrainie. Obrady będą zamknięte. 15 krajów członkowskich Rady ma rozmawiać o sposobach rozwiązania kryzysu wywołanego rosyjską agresją na Ukrainę.

Spotkanie odbędzie się na wniosek Meksyku i Francji, które zaproponowały rezolucję nawołującą do zakończenia działań wojennych na terytorium Ukrainy oraz do ochrony cywilów i zapewnienia im pomocy humanitarnej.

Stany Zjednoczone chcą, aby rezolucja jasno określała, że za kryzys humanitarny odpowiada Rosja. Jednak dyplomaci krajów członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ spodziewają się, że taka klauzula spotka się ze sprzeciwem Rosji, która ma prawo weta. 

LOUIS VUITTON SKLEP - zdjęcie ilustracyjne Wojna w Ukrainie. Te marki wycofały się z Rosji [Zara, Louis Vuitton]

Więcej o: