Wojna w Ukrainie. USA nie wyklucza zakazu importu rosyjskiej ropy. "Rozmawiamy z naszymi partnerami"

Sekretarz stanu USA Antony Blinken poinformował, że Stany Zjednoczone rozmawiają z sojusznikami o wprowadzeniu zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej.

W wywiadzie dla telewizji CNN Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone będą zwiększać presję na Rosję. Poinformował, że prezydent Biden i jego gabinet dyskutowali w sobotę o nałożeniu sankcji na rosyjską ropę naftową.

Zobacz wideo Jan Piekło: Żądania Rosji są kompletnie absurdalne
W tej chwili rozmawiamy z naszymi europejskimi partnerami, by przyjrzeć się wspólnie możliwości zakazu importu rosyjskiej ropy, zapewniając jednocześnie odpowiednie dostawy ropy na rynki światowe. To są bardzo intensywne dyskusje"

- powiedział Blinken. Sekretarz stanu USA również wyraził przekonanie, że działania Wladimira Putina w Ukrainie są skazane na porażkę.

Stany Zjednoczone unikały dotąd wprowadzania sankcji dotyczących importu kluczowego dla rosyjskiej gospodarki surowca, w obawie przed konsekwencjami, jakie dla państw zachodnich mógłby mieć ten krok.

Przypomnijmy, że po ataku Rosji na Ukrainę ceny ropy naftowej poszybowały w górę. 4 marca cena baryłki ropy dobiła do 115,68 dolarów, a 5 marca kosztowała już ponad 116 dol. Ostatni raz ceny sięgnęły tak wysokiego poziomu w czasie kryzysu gospodarczego z 2008 roku

Mastercard i Visa zawieszają płatności dla Rosjan. Jest reakcja rosyjskiego banku centralnego

W najbliższych dniach płatności kartami Visa i Mastercard zostaną w Rosji zawieszone. W komunikacie wydanym w sobotę 5 marca przez Mastercard czytamy, że firma nie pozostaje obojętna wobec wojny panującej w Ukrainie.

Od ponad tygodnia świat przygląda się szokującym wydarzeniom, które są efektem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Nasi koledzy, nasi klienci i nasi partnerzy zostali dotknięci w sposób, którego większość z nas nie mogła sobie wyobrazić

- czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie głównej firmy.

Visa zapowiedziała podobne konsekwencje dla obywateli Rosji. W oświadczeniu spółki czytamy:

Wszystkie transakcje zainicjowane kartami Visa wydanymi w Rosji przestaną działać poza tym krajem, a karty Visa wydane przez instytucje finansowe poza Rosją nie będą już działać w Federacji Rosyjskiej.

Oświadczenia Visa i Mastercard skłoniły rosyjski bank centralny do zajęcia stanowiska w sprawie płatności na terenie Rosji. Bank poinformował, że karty wydane przez rosyjskie banki będą nadal działać na terenie kraju aż do dnia ich wygaśnięcia.

Więcej o: