Wojna w Ukrainie. W poniedziałek odbędzie się trzecia runda negocjacji pokojowych

Trzecia tura rosyjsko-ukraińskich negocjacji na Białorusi ma rozpocząć się w poniedziałek o 15 czasu polskiego - przekazał Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy.

"Negocjacje z Federacją Rosyjską. Trzecia runda. Początek o godzinie 16:00 czasu kijowskiego. Skład delegacji bez zmian" - napisał na Twitterze Mychajło Podolak. Nie podał więcej szczegółów.

Urzędnicy z Ukrainy i Rosji odbyli dwie rundy rozmów od czasu, gdy 24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję. Obie zakończyły się niepowodzeniem.

W czwartek mają odbyć się rozmowy szefów MSZ Rosji i Ukrainy. Siergiej Ławrow i Dmytro Kułeba spotkają się w Antalyi na południu Turcji - informuje turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu.

Ukraina broni się przed Rosją. "Nigdy nie pragnęliśmy tej wojny"

Ukraina już 12. dzień odpiera ataki Rosji na swój kraj. Rosyjskie wojska bombardują obiekty cywilne, zabijają bezbronne rodziny z dziećmi, odcinają drogi ewakuacji z miast ogarniętych katastrofą humanitarną.

- Nigdy nie pragnęliśmy tej wojny, ale przyniesiono ją do nas. Nigdy nie chcieliśmy zabijać, ale musimy wyganiać wroga z naszej ziemi i życia. Musimy znosić to, czego żaden inny naród Europy nie widział od 80 lat. I na naszej ziemi decyduje się, czy ktoś inny w Europie może paść ofiarą podobnej agresji - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podczas przemówienia zaapelował do Zachodu, by wprowadził strefę zakazu lotów nad Ukrainą.

Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

- Ile jeszcze śmierci i zniszczenia potrzeba, aby zabezpieczyć niebo nad Ukrainą? Czym ludzie w Charkowie czy Mikołajowie różnią się od tych z Hamburga, czy Wiednia? Czekamy na decyzję. Czekamy, aż oczyścicie niebo, (...) albo dajcie nam takie możliwości obrony przeciwlotniczej, które dadzą nam siły, której potrzebujemy. To jest wsparcie, jakie świat powinien dać nie tylko Ukrainie, ale sobie samemu, aby doprowadzić ludzkość do jak najszybszego zwycięstwa - podkreślił.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Zobacz wideo Kolejne grupy uchodźców z Ukrainy trafiają do Polski. Niektórzy przyjeżdżają pociągami
Więcej o: