Wojna w Ukrainie. Polacy są za rezygnacją z surowców z Rosji, nawet kosztem podwyżek [SONDAŻ]

Nawet 68 proc. Polaków zrezygnuje z rosyjskich surowców kosztem wyższych cen - wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Pracownia pytała Polaków o opinie nt. wojny w Ukrainie, jej konsekwencji oraz o Putina i uzbrojenie polskiego wojska.

Wojna w Ukrainie trwa już 13 dni. Wojska Putina sieją tam spustoszenie bombardując miasta i mordując cywilów. Polska stała się dla wielu Ukraińców bezpiecznym azylem przed wojną - przyjeliśmy już ponad 1 mln uchodźców. United Surveys przeprowadziło sondaż zbierający opinie Polaków na temat wojny w Ukrainie.  

Zobacz wideo Wojna w Ukrainie. Poranna Rozmowa. Gazeta.pl (08.03)

Większość ankietowanych bardzo pesymistycznie spogląda w przyszłość. Na pytanie: Czy Władimir Putin będzie chciał zaatakować Polskę? Aż 43,2 proc. odpowiedziało twierdząco. 6,2 proc. zdecydowanie się z tym zgadza, a 37 proc. uważa, że "raczej" tak się stanie. 32 proc. badanych ma jednak inne zdanie. Co trzeci badany uważa, że prezydent Rosji "raczej nie" będzie chciał zaatakować Polski, a 6 proc. uważa, że nasz kraj wcale nie zostanie zaatakowany.  

- Putinowi nie jest wszystko jedno. Chce przejść do historii jako odnowiciel imperium rosyjskiego. Na wszelkie możliwe sposoby. A czas szybko mu ucieka. (…) Na liście Putina znajduje się też Polska. To dla nas bardzo niebezpieczny moment  - o rządach rosyjskiego prezydenta mówił w rozmowie z Gazeta.pl Michał Kacewicz, autor książki "Putin i spółka. Historia manipulacji".  

Czy wojna w Ukrainie wpływa na opinie o dofinansowaniu uzbrojenia Wojska Polskiego 

W obliczu wojny za wschodnią granicą Polski, ankieterzy zapytali również o to, czy Polacy byliby skłonni płacić wyższe podatki, aby sfinansować lepsze uzbrojenie armii? Tu głosy są podzielone.

42,7 proc. ankietowanych zgodziłaby się na takie opodatkowanie (4,6 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 38,1 proc. "raczej tak"). Przeciwnych wyższym podatkom na uzbrojenie wojska jest 42,8 proc.( "zdecydowanie przeciwko" temu rozwiązaniu było 22,1 proc. osób, "raczej nie" popiera tego pomysłu 20,7 proc. ankietowanych). 

Polacy chcą wspierać wojsko nie tylko finansowo. Jak informował w zeszłym tygodniu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zainteresowanie służbą w Wojsku Polskim wzrosło ponad pięciokrotnie. "Tylko w tym tygodniu ponad 2200 osób złożyło deklaracje o wstąpieniu do Sił Zbrojnych RP. Wcześniej było to ok. 400 osób na tydzień" - mówił wówczas Błaszczak.  

Sankcje gospodarcze. Zrezygnować z gazu, ropy i węgla z Rosji kosztem wyższych rachunków?

Największym orężem Europy w walce z Rosją są bezprecedensowe sankcje gospodarcze, które sukcesywnie Zachód nakłada na agresora. Badacze United Surveys zapytali więc Polaków: Czy należy zrezygnować z rosyjskiego gazu, ropy i węgla, nawet za cenę wyższych rachunków? Większość, bo aż 68 proc. Polaków, byłaby w stanie postawić się w ten sposób Rosji (38,4 proc. uważa, że "zdecydowanie" należy zrezygnować z rosyjskich surowców; raczej popiera takie rozwiązanie 29,4 proc. ankietowanych). Zdecydowanie przeciwko jest 4,1 proc. uczestników badania, a raczej przeciwko 15,8 proc. 

Badanie dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej" zostało przeprowadzone 4 marca 2022 roku na grupie 1000 osób metodą CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny). 

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej informacji w artykule:

Więcej o: