Jak pomóc w wymianie hrywny? Kantory manipulują cenami hrywien, a banki zapychają się ukraińską walutą

Uchodźcy z Ukrainy przybywający do Polski mają problem z wymianą swoich oszczędności zgromadzonych w hrywnach na złotówki. Część kantorów odmawia przyjmowania ukraińskiej waluty, a część wymienia je po niekorzystnych kursach, zwłaszcza te znajdujące się przy lotniskach czy dworcach.

Ukraińcy przybywający do Polski w poszukiwaniu schronienia przed wojną, mogą doświadczyć kolejnego dramatu. Ich życiowe oszczędności dla wielu banków stają się bezwartościowe. Instytucje finansowe nie są w stanie kupować hrywien, gdyż nie mają później gdzie ich sprzedawać. Jednym z nielicznych wyjątków stanowi firma Tavex, która ma sieć kantorów i zajmuje się m.in. wymianą walut - kupuje hrywny po stałym kursie 9 zł za 100 hrywien. 

Zobacz wideo Czy czeka nas skoordynowana akcja banków centralnych?

Hrywna. Banki przestają przyjmować ukraińska walutę 

"W naszych zasobach pojawiają się coraz większe ilości hrywny ukraińskiej. Wynika to z faktu, iż wiele z uciekających osób po prostu nie dysponuje innymi pieniędzmi oprócz waluty, którą zaledwie kilka dni temu swobodnie posługiwali się każdego dnia. Po przekroczeniu granicy z Polską zamiana hrywien na złotówki to dla nich szansa na posiadanie środków do życia akceptowanych w naszym kraju, w czym bardzo ich wspieramy" - czytamy w oficjalnym oświadczeniu firmy Tavex. 

Tavex podkreśla, że na skupie hrywien nie zarabia. Wynika to z braku rynku zbytu hrywny ukraińskiej  m.in. przez znikomy kontakt z lokalnymi partnerami, jak również brak turystów wyjeżdżających do Ukrainy. Mimo to zachęca Polaków do odkupywania waluty w ramach pomocy.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Hrywna. Jak pomóc Ukraińcom z wymianą waluty?

"Jest możliwość nabyć hrywnę zdecydowanie poniżej jej historycznej wartości. Być może, kiedy sytuacja się ustabilizuje, zyskacie dodatkową motywację do odwiedzenia naszych wschodnich sąsiadów, a tym samym wsparcia ukraińskiej gospodarki, w końcu na turystyczny wyjazd za granicę będziecie potrzebować lokalnej waluty, którą w tym momencie możecie zakupić taniej niż kiedykolwiek wcześniej" - tłumaczy Tavex. 

Zakup hrywien od przyjeżdżających do Polski Ukraińców może przyczynić się do zapewnienia płynności finansowej uciekającym i zwiększenia zaufania do ukraińskiej waluty. 

Hrywna. Polska patrzy w stronę Unii Europejskiej. Pomoże?

Z powodu zapychania się banków hrywnami były prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, w rozmowie z Business Insider, zaapelował do Unii Europejskiej o specjalny fundusz pozwalający na wymianę ukraińskiej waluty. Zgodził się z nim Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, który podkreślił, że ‘’uchodźcy mają hrywny, chcą je wymienić, banki powinny je kupić, ale same potrzebują „drugiej nogi" do oddania hrywny, która powinna wrócić na Ukrainę".  

Hrywna. Oszustwa w kantorach 

Taka sytuacji otworzyła drogę do manipulacji cenami walut wielu oszustom. Przykładem takiego podstępu jest np. kantor na dworcu we Wrocławiu, który m.in. skupował euro po 3,65 zł. Czyli około złotówkę mniej niż po standardowym kursie. Interwencję w tej konkretnie sprawie podjęli politycy wrocławskiej Partii Zielonych. Bartłomiej Sarna z PKP tłumaczył portalowi money.pl, że "kantor jest całkowicie niezależnym podmiotem gospodarczym, świadczącym usługi zgodnie z przyjętą przez niego polityką, na którą nie mają wpływu jako podmiot wynajmujący lokal". 

Dlatego niezwykle ważna jest również pomoc w odpowiednim informowaniu przybywających do Polski uchodźców o oszustach, którzy chcą zarobić na ich tragedii. Walutę najlepiej wymieniać w sprawdzonych kantorach i bankach, bo takich placówek, jak ta we Wrocławiu, może być w Polsce więcej.  

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule. 

Więcej o: