Władimir Putin zakazuje eksportu rosyjskich surowców. Jakich? Tego mamy się dopiero dowiedzieć

Władimir Putin podpisał dekret o "specjalnych środkach ekonomicznych w zagranicznej działalności gospodarczej". Rosja ma zakazać eksportu surowców za granicę. Ich lista ma się dopiero pojawić.
Zobacz wideo Biden ogłasza kolejne sankcje. Koniec z rosyjskim gazem i ropą

Rosyjska agencja prasowa Interfax podaje, że we wtorek 8 marca Władimir Putin podpisał dekret, który ma zapewnić bezpieczeństwo Federacji Rosyjskiej w zakresie działalności gospodarczej. Dokument dotyczy zakazu importu lub eksportu z Rosji surowców. Nie jest jednak jasne, jakich dokładnie surowców ma dotyczyć zakaz, lista ma zostać podana później. Państwa objęte sankcjami będą ogłoszone w ciągu dwóch dni. 

Rosja zakaże eksportu surowców. Co Putin sprzedaje na świecie?

Rosja eksportuje głównie paliwa kopalne. Oprócz tego jest też największym eksporterem pszenicy na świecie. Od lipca 2021 roku do 13 lutego 2022, na europejski rynek trafiło 438 tys. ton tego zboża. To aż 20,9 proc. udziałów Rosji w rynku. 

Kraj rządzony przez Putina eksportuje również metale i kamienie szlachetne. Według bazy danych ONZ Comtrade, import żelaza i stali do Unii Europejskiej z Rosji, wyniósł w 2020 r. 4,51 mld dol. Z kolei rosyjska firma Nornickel to największy producent niklu rafinowanego, palladu i platyny. Nieco ograniczone mogą być również dostawy tytanu z Rosji, z której Europa importuje go od kilku do kilkunastu procent rocznie.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Kontrolowana przez państwo spółka Alrosa odpowiada za 30 proc. surowca diamentowego na świecie i jest w tym względzie najważniejszym graczem. Rosja to również trzeci producent złota na świecie.

Odwet Putina na sankcje paliwowe?

Zapowiedź sankcji, które zostaną nałożone przez Putina, pojawiła się niedługo po tym, jak Zachód ogłosił ograniczenie importu rosyjskich ropy i gazu. 

Joe Biden poinformował, że USA całkowicie zakazuje importu gazu i ropy z Rosji. Wielka Brytania ma zamiar zrezygnować z rosyjskiej ropy do końca roku. Natomiast Komisja Europejska chce ograniczyć wykorzystanie rosyjskiego gazu w ciągu roku o 2/3, a do 2030 roku całkowicie się od niego uniezależnić.  

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w poniższym artykule. 

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: