100 mln zł pomocy Ukrainie od polskiego biznesu. Do tego ważna inicjatywa podatkowa

Wartość pomocy rzeczowej i finansowej przekazanej w ramach wspólnej akcji polskiego biznesu dla obywateli Ukrainy, przekroczyła już 100 mln zł. W udostępnionych przez polskie firmy przedszkolach i szkołach powstało m.in. 12 domów dziecka dla ok. 2 tysięcy dzieci ewakuowanych z ukraińskich ośrodków opiekuńczych. Z inicjatywy Pracodawców RP i Rady Przedsiębiorczości zniesiono podatek od dostawy towarów i świadczenia usług na cele związane z pomocą ofiarom wojny w Ukrainie.

Wartość pomocy rzeczowej i finansowej przekazanej przez polski biznes na działania wspierające obywateli Ukrainy, to już ponad 100 mln zł. Chodzi o wsparcie zorganizowane w ramach wspólnej akcji, w której udział biorą: Pracodawcy RP, Corporate Connections, BNI Polska, Polska Rada Biznesu, Konfederacja Lewiatan, Związek Pracodawców Business Centre Club i Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza.

Zrzeszone organizacje udostępniają lokale, miejsca noclegowe, transport, zapewniają wsparcie prawne i tłumaczenia dla Ukraińców oraz firm, które takie miejsca pracy są w stanie zaoferować. W udostępnionych przez polskie firmy przedszkolach i szkołach powstało 12 domów dziecka dla ok. 2 tysięcy dzieci ewakuowanych z ukraińskich ośrodków opiekuńczych, którym zapewniono kompleksową opiekę.

Wielu naszych członków, właścicieli największych firm w Polsce, zaangażowało się w pomoc Ukrainie, samodzielnie organizując akcje pomocowe, przekazując swoje produkty, usługi, swoje zespoły. Często przedsiębiorcy pomagają też osobiście, są na granicy, koordynują akcje aby przyśpieszyć działanie

- mówi Ryszard Chmura, prezes zarządu Corporate Connections.

Zobacz wideo Dramatyczny apel Ukrainki: "Nasze dzieci tu umierają"

Polski biznes oferuje pracę Ukraińcom

Organizacje pracodawców starają się nie tylko pomagać Ukraińcom materialnie czy prawnie, ale także wprowadzać ich na polski rynek pracy. Współpracują z lokalnymi samorządami m.in. w zakresie koordynacji procesu zatrudnienia i aklimatyzacji. 

Baza ofert pracy z każdą chwilą się powiększa. Stanowiska są zróżnicowane i znaleźć zajęcie będą mogły zarówno krawcowe, jak i programiści czy pracownicy contact center do obsługi klientów w języku ukraińskim. Mamy również dostępne stanowiska w gastronomii i hotelarstwie. Bardzo potrzebni są tłumacze języka ukraińskiego. Pracodawcy podchodzą do tego trudnego zadania z ogromnym zaangażowaniem, mimo obaw dotyczących kwestii legalizacji zatrudnienia cudzoziemców. Niektórzy oferują również dom z osobnymi pokojami dla rodzin i są w stanie tak zorganizować pracę, aby zapewnić im opiekę nad dziećmi

- mówi Rafał Baniak, prezes zarządu Pracodawców RP.

W Przemyślu utworzony został z kolei punkt recepcyjny, gdzie stacjonuje Rekrutobus Personnel Service. Obywatele Ukrainy otrzymują tam szczegółowe informacje w języku ukraińskim dotyczące rynku pracy, procedur i ofert zatrudnienia. 

Mobilizacja przedsiębiorców jest ogromna. Miasta i instytucje zajmujące się uchodźcami na bieżąco przekazują nam informacje o potrzebach, które zaspokajamy za pomocą dostępnych zasobów firm

- mówi Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu.

Bez VAT od części towarów i usług

Biznes współpracuje także z rządem w zakresie zmian prawnych. Na wniosek Pracodawców RP i Rady Przedsiębiorczości, 4 marca br. rząd zdecydował o zniesieniu podatku od dostawy towarów i świadczenia usług na cele związane z pomocą ofiarom wojny w Ukrainie.

Pracodawcy RP i pozostałe organizacje prowadzą także zbiórkę finansową na rzecz funduszu pomocy ofiarom wojny. Jest ona dostępna na portalu siepomaga.pl pod tym linkiem.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule. 

Więcej o: