Rosjanie utknęli w Tajlandii. "Poprosiliśmy hotele o obniżenie cen i przedłużenie pobytu"

Nerwowe wakacje turystów z Rosji w Tajlandii. "CNN Travel" w oparciu o informacje uzyskane przez urzędników donosi, że blisko siedem tysięcy osób nie ma jak wrócić do domów przez sankcje z Zachodu. - Poprosiliśmy hotele o obniżenie cen i przedłużenie pobytu - powiedział prezes stowarzyszenia turystycznego Phuket, Bhummikitti Ruktaengam.

Rosja została objęta sankcjami na krótko po brutalnym ataku na Ukrainę. Każdego dnia kolejne państwa przyłączały się do sprzeciwu wobec agresora, co skutkuje coraz bardziej dotkliwymi karami. Działania władz rosyjskich doprowadziły m.in. do odcięcia rosyjskich banków od globalnego systemu SWIFT. To jeden z czynników, który wpłynął na sytuację obywateli Federacji Rosyjskiej w Tajlandii

Zobacz wideo Zełenski ze łzami w oczach o ukraińskich dzieciach - ofiarach wojny. "Czym mógł zagrozić Rosji zwyczajny akademik? "

Rosja odcięta od SWIFT. Siedem tysięcy osób utknęło w Tajlandii

"Odwołane loty, tracący na wartości rubel i problemy z płatnościami spowodowane odcięciem rosyjskich banków od globalnego systemu SWIFT sprawiły, że ponad siedem tysięcy Rosjan utknęło w Tajlandii" - informuje "CNN Travel". Najliczniejsze grupy przebywają w kurortach Phuket, Koh Samui, Pattaya i Krabi. Nie wiadomo, kiedy uda im się wrócić do swojego kraju. Bhummikitti Ruktaengam podkreślił, że w kraju utknęły setki osób z Ukrainy. Powodem są jednak zamknięte lotniska w kraju objętym wojną.

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl 

W sprawę włączyła się rosyjska ambasada, która wysłała pismo do władz Tajlandii z prośbą o komentarz nt. pobytu swoich obywateli. - Musimy być dobrymi gospodarzami i dbać o wszystkich - powiedział Yuthasak Supasorn zarządzający Urzędem Turystyki Tajlandii. Zagraniczne media dodają, że niektórym Rosjanom udało się skorzystać z chińskiego systemu UnionPay, co znacznie ułatwiło im codzienne życie. Reakcję tą wymusiły jednak decyzje Visa i Mastercard, które ogłosiły, że zawieszają swoją działalność w Rosji. 

Według danych ze stycznia, liczba Rosjan w Tajlandii wyniosła około 23 tys. W sumie, w 2019 roku do kraju przybyło 1,4 mln rosyjskich turystów. Tajlandia poparła Organizację Narodów Zjednoczonych i jej próbę nawoływania Rosji do wycofania swoich wojsk z Ukrainy. Nie nałożyła jednak na kraj żadnych sankcji. Aby usprawnić system płatności władze w Pukhet rozważają wykorzystanie kryptowalut.

********

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie TUTAJ >>>

Więcej o: