Prawie 14 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy i jej sojuszników. Jest decyzja amerykańskiego Kongresu

Kongres Stanów Zjednoczonych w środę wieczorem zdecydował o przyznaniu Ukrainie 13,6 mld dol. pomocy. Niemal połowa kwoty zostanie przeznaczona na wydatki wojskowe.

Amerykański Kongres uchwalił pakiet pomocy dla Ukrainy i sojuszników w regionie o wartości 13 miliardów 600 milionów dolarów. Pieniądze te zostaną przeznaczone na wsparcie militarne dla Ukrainy, pomoc humanitarną i wzmocnienie wschodniej flanki NATO.

Ponad połowa pakietu pomocowego dla Ukrainy - 6,65 mld dolarów pokryje wydatki wojskowe - rozlokowanie dodatkowych sił USA w Europie Wschodniej, zakupy i dostawy sprzętu wojskowego dla Ukrainy oraz wsparcie militarne krajów wschodniej flanki NATO, w tym dodatkowe uzbrojenie.

O wojnie w Ukrainie i sankcjach na Rosję przeczytaj na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sekretarz stanu USA skomentował zamieszanie z polskimi MiG-ami. "To skomplikowane"

USA. Pieniądze również dla uchodźców

Ponad 4 mld dolarów Kongres przeznaczył na pomoc humanitarną dla uchodźców. Kwota ta obejmuje finansowanie wyżywienia i opieki zdrowotnej uciekających przed wojną Ukraińców, a także dofinansowanie społeczności przyjmujących uchodźców. Na pomoc ekonomiczną dla Ukrainy i jej sąsiadów Amerykanie przeznaczą 1,8 mld dolarów.

Z dokumentów Kongresu nie wynika, jak duża kwota z poszczególnych funduszy trafi do Polski. W pakiecie znajdują się także środki na egzekwowanie sankcji wobec Rosji, w tym na zidentyfikowanie i zamrożenie majątków rosyjskich oligarchów.

Władimir Putin i Leonid NevzlinMiliarder zrzekł się rosyjskiego obywatelstwa.

Stany Zjednoczone wesprą Ukrainę. Kamala Harris w Warszawie

Możliwe, że Stany Zjednoczone wkrótce przekażą kolejną pomoc Ukrainie. O dalszych krokach związanych z sytuacją w Ukrainie z polskimi władzami będzie rozmawiać amerykańska wiceprezydent Kamala Harris. Zastępczyni Joe Bidena ma rozmawiać również o dalszych sankcjach na Rosję oraz wsparciu dla uchodźców. 

Amerykańska wiceprezydent Kamala Harris przyleciała do Warszawy w środę wieczorem. To najwyższy rangą polityk Stanów Zjednoczonych, który odwiedza Polskę od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę. Wiceprezydent Harris spotka się dzisiaj w Warszawie z polskimi władzami.

Głównym punktem wizyty Kamali Harris w Warszawie będą rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą w Belwederze. Prezydencki minister Jakub Kumoch podkreślał w TVP, że politycy mają przede wszystkim zastanawiać się, jak doprowadzić do zakończenia wojny na Ukrainie.

Ursula von der LeyenSzybkie embargo na rosyjski gaz i ropę promuje Polska z garstką krajów

Więcej o: