Goldman Sachs opuszcza Rosję. Gigant z Wall Street przenosi część pracowników do Dubaju

Goldman Sachs kończy działalność w Rosji. To pierwszy duży bank z Wall Street, który postanowił opuścić Federację Rosyjską. Część pracowników przeniósł z Moskwy do Dubaju.

"Goldman Sachs zamyka swoją działalność w Rosji zgodnie z wymogami regulacyjnymi i licencyjnymi" - powiadomił bank inwestycyjny w oświadczeniu cytowanym przez agencję Bloomberga.

"Skupiamy się na wspieraniu naszych klientów na całym świecie w zarządzaniu lub zamykaniu wcześniej istniejących zobowiązań na tym rynku oraz na zapewnieniu wsparcia naszym pracownikom" - czytamy.

Więcej informacji o sankcjach na Rosję przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zachód odpowiada sankcjami na agresję Rosji w Ukrainie

Jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie przenosi lub przeniósł połowę swojego personelu z Moskwy do Dubaju. W rosyjskiej stolicy miał około 80 pracowników - podaje Agencja Reutera. Na koniec 2021 r. wartość portfela kredytowego Goldman Sachs w Rosji wynosiła 650 mln dol. 

W ten sposób bank dołączył do mnóstwa zachodnich koncernów, które postanowiły zawiesić lub zamknąć działalność w Rosji. W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę liczne firmy motoryzacyjne, odzieżowe, transportowe, lotnicze, finansowe, informatyczne oraz paliwowo-energetyczne zerwały współpracę lub ograniczyły działalność w tym kraju.

Do bojkotu przyłączyły się także Mastercad i Visa - dwaj giganci zajmujący się obsługą płatności kartowych, którzy zawiesili wszystkie operacje w Rosji.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Zobacz wideo Tusk: Polacy wzięli na swoje barki wielki wysiłek pomocy. Teraz potrzebne są pieniądze
Więcej o: