Europa przeciwko Putinowi. 500 mln na ukraińskie wojsko i znacznie mniejszy import rosyjskiego gazu

Podczas spotkania w Wersalu liderzy państw Europy zdecydowali o podwojeniu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Unia będzie się też wycofywać z importu rosyjskiego gazu - i to niezależnie od rozwoju sytuacji w Ukrainie.

Komisja Europejska chce podwojenia unijnej pomocy wojskowej dla Ukrainy. Zaproponowała, że przeznaczy na ten cel kolejnych 500 milionów euro. O planach KE poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Więcej na temat wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Prezydent Przemyśla o wizycie Salviniego: Na początku myślałem, że to ponury żart

Wojna w Ukrainie. Będą kolejne sankcje wobec rosyjskich oligarchów?

- Wszyscy są w pełni świadomi, że musimy zwiększyć nasze wsparcie wojskowe dla Ukrainy - powiedział Josep Borrell dziennikarzom w drugi dzień szczytu UE w podparyskim Wersalu. Dodał, że jest pewien, że przywódcy zaakceptują tę propozycję. Według Borrella UE rozważa również nałożenie większej liczby sankcji na rosyjskich oligarchów i przedsiębiorstwa.

Wojna w Ukrainie. UE zmniejszy o dwie trzecie import rosyjskiego gazu

Unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego Thierry Breton poinformował, że Unia Europejska zmniejszy o dwie trzecie import rosyjskiego - i to jeszcze gazu do końca 2022 roku. Zapowiedział też zwiększenie zapasów gazu w Unii i dywersyfikację dostaw. To kolejne decyzje, które zapadły podczas szczytu Unii Europejskiej w podparyskim Wersalu.

Komisarz Thierry Breton powiedział w wywiadzie dla stacji France Info, że należy uczynić wszystko, aby uniezależnić Europę od rosyjskich surowców energetycznych. - Zobowiązujemy się, aby do końca roku zmniejszyć o dwie trzecie import gazu z Rosji. Do października wypełnimy też magazyny gazu w 90 proc. - taki jest nasz cel. Zapasy te zostaną udostępnione wszystkim członkom Unii - poinformował Thierry Breton. Zapewnił też, że Unia dysponuje wystarczającymi ilościami gazu, aby przetrwać następną zimę.

Komisarz zapowiedział, że proces uniezależniania się Europy od rosyjskich dostaw gazu "będzie kontynuowany, niezależnie od rozwoju sytuacji na Ukrainie". Kolejne decyzje w sprawie polityki energetycznej Unii mają zostać ogłoszone po zakończeniu szczytu liderów 27 państw w Wersalu.

****************

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: