Rosja zablokuje Instagram i uzna Metę za "organizację ekstremistyczną"

Rosja wszczęła śledztwo przeciwko amerykańskiej firmie Meta i chce ją oznaczyć jako "organizację ekstremistyczną". Działania podjęto w związku z planowaną zmianą regulaminu Facebooka i Instagrama w sprawie mowy nienawiści, aby użytkownicy nie byli karani np. za życzenie śmierci Władimirowi Putinowi.

"Sprawa karna została wszczęta (...) w związku z nielegalnymi wezwaniami do zabójstwa i przemocy wobec obywateli Federacji Rosyjskiej przez pracowników amerykańskiej firmy Meta, która jest właścicielem portali społecznościowych Facebook i Instagram" - przekazał w piątek rosyjski komitet śledczy, którego komunikat cytuje Agencja Reutera.

Z kolei rosyjska prokuratura generalna złożyła do sądu wniosek o uznanie firmy Meta za "organizację ekstremistyczną" i zakazanie jej działalności na terytorium Federacji Rosyjskiej - podaje agencja Interfax. Rosja zamierza również zablokować Instagrama - dodaje "The Independent".

Facebook i Instagram luzują przepisy dot. mowy nienawiści

Wcześniej Meta, właściciel takich serwisów jak Facebook i Instagram podjął decyzję o wprowadzeniu zmian w regulaminie w sprawie mowy nienawiści. Przepisy mają zostać złagodzone - informowała Agencja Reutera.

Zmiana będzie czasowa i dzięki niej łagodniej mają być traktowane treści na temat wojny w Ukrainie. Jak wynika z wewnętrznej korespondencji moderatorów Facebooka, na którą powołuje się Agencja Reutera, dopuszczalne są już niektóre posty życzące śmierci prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi oraz prezydentowi Białorusi Alaksandrowi Łukaszence.

Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę tymczasowo uwzględniliśmy formy ekspresji politycznej, które normalnie naruszałyby nasze zasady. Chodzi np. o nawoływanie do przemocy jak 'śmierć rosyjskim najeźdźcom'. Nie dopuścimy jednak do podżegania do przemocy wobec rosyjskich cywilów

- powiedział rzecznik Meta w oświadczeniu.

Rosyjska ambasada w USA zażądała, aby amerykańskie władze "zatrzymały ekstremistyczne działania Meta i podjęły kroki, by postawić sprawców przed wymiarem sprawiedliwości".

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Więcej o: