Rosja traci miliardy i zaufanie inwestorów. "Izolacja rosyjskiego rynku może trwać przez dekady"

Rosja poniosła straty w wojnie w Ukrainie sięgające ponad 15 mld dolarów - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny. Są to straty wynikające ze zniszczonego sprzętu bojowego, zablokowanego eksportu oraz utraconego PKB. Rosja straciła również zaufanie inwestorów, a światowe agencje ratingowe wskazują na ryzyko bankructwa.

W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Zachód nałożył potężne sankcje na Rosję. Liczne firmy motoryzacyjne, odzieżowe, transportowe, lotnicze, finansowe, informatyczne oraz paliwowo-energetyczne zerwały współpracę lub ograniczyły działalność w tym kraju.

Mastercard i Visa, dwaj giganci zajmujący się obsługą płatności kartowych, zawiesili wszystkie operacje w Rosji. Natomiast w czwartek Goldman Sachs jako pierwszy duży bank z Wall Street postanowił opuścić Federację Rosyjską.

Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Władimir Putin, zdjęcie ilustracyjneReuters: Kraje G7 i UE odbiorą Rosji handlowe przywileje. Będą wysokie cła

Gospodarka Rosji przyjmuje potężne ciosy. Na koniec 2022 r. straty przekroczą 250 mld dolarów

Rosja ponosi straty zarówno gospodarcze, jak i wojskowe. W wyniku wojny, którą rozpętała na Ukrainie, Rosja straciła do tej pory ponad 15 mld dolarów - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Chodzi o straty wynikające ze zniszczonego sprzętu bojowego, zablokowanego eksportu oraz utraconego PKB.

"Dodatkowo w tym czasie z londyńskiej giełdy wycofano udziały w rosyjskich spółkach na łączną kwotę 334 mld dolarów, a bank centralny Rosji utracił dostęp do ponad 345 mld dolarów rezerw" - zaznaczyli eksperci. Według nich roczne straty gospodarki rosyjskiej na koniec 2022 r. przekroczą 250 mld dolarów.

Allegro wprowadza bana na rosyjskie produktyRosjanie nie kupią aplikacji w Google Play. Bana ogłasza też Allegro

Eksperci z PIE szacują, że sankcje i kryzys gospodarczy wywołają w Rosji nawet 20-procentową recesję. Analogiczna recesja na Białorusi oznacza spadek PKB o dodatkowych 10 mld dolarów.

Rosja w ciągu zaledwie kilku dni niemal całkowicie utraciła zaufanie inwestorów i ta izolacja rosyjskiego rynku może się utrzymywać nawet przez dekady od zakończenia wojny. Światowe agencje wystawiają Rosji śmieciowe ratingi i coraz powszechniej wskazują na ryzyko bankructwa tego kraju w najbliższych tygodniach

- dodali eksperci PIE.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Zobacz wideo Od lat popierają Putina. Teraz odczuli to na własnej kieszeni
Więcej o: