Rosja traci miliardy i zaufanie inwestorów. "Izolacja rosyjskiego rynku może trwać przez dekady"

Rosja poniosła straty w wojnie w Ukrainie sięgające ponad 15 mld dolarów - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny. Są to straty wynikające ze zniszczonego sprzętu bojowego, zablokowanego eksportu oraz utraconego PKB. Rosja straciła również zaufanie inwestorów, a światowe agencje ratingowe wskazują na ryzyko bankructwa.

W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Zachód nałożył potężne sankcje na Rosję. Liczne firmy motoryzacyjne, odzieżowe, transportowe, lotnicze, finansowe, informatyczne oraz paliwowo-energetyczne zerwały współpracę lub ograniczyły działalność w tym kraju.

Mastercard i Visa, dwaj giganci zajmujący się obsługą płatności kartowych, zawiesili wszystkie operacje w Rosji. Natomiast w czwartek Goldman Sachs jako pierwszy duży bank z Wall Street postanowił opuścić Federację Rosyjską.

Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gospodarka Rosji przyjmuje potężne ciosy. Na koniec 2022 r. straty przekroczą 250 mld dolarów

Rosja ponosi straty zarówno gospodarcze, jak i wojskowe. W wyniku wojny, którą rozpętała na Ukrainie, Rosja straciła do tej pory ponad 15 mld dolarów - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Chodzi o straty wynikające ze zniszczonego sprzętu bojowego, zablokowanego eksportu oraz utraconego PKB.

"Dodatkowo w tym czasie z londyńskiej giełdy wycofano udziały w rosyjskich spółkach na łączną kwotę 334 mld dolarów, a bank centralny Rosji utracił dostęp do ponad 345 mld dolarów rezerw" - zaznaczyli eksperci. Według nich roczne straty gospodarki rosyjskiej na koniec 2022 r. przekroczą 250 mld dolarów.

Eksperci z PIE szacują, że sankcje i kryzys gospodarczy wywołają w Rosji nawet 20-procentową recesję. Analogiczna recesja na Białorusi oznacza spadek PKB o dodatkowych 10 mld dolarów.

Rosja w ciągu zaledwie kilku dni niemal całkowicie utraciła zaufanie inwestorów i ta izolacja rosyjskiego rynku może się utrzymywać nawet przez dekady od zakończenia wojny. Światowe agencje wystawiają Rosji śmieciowe ratingi i coraz powszechniej wskazują na ryzyko bankructwa tego kraju w najbliższych tygodniach

- dodali eksperci PIE.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Zobacz wideo Od lat popierają Putina. Teraz odczuli to na własnej kieszeni
Więcej o: