Warto złotego zamienić na euro? "Sama zapowiedź pomogłaby naszej walucie"

Przez ostatnie dwa tygodnie polska waluta przeżyła kilka wstrząsów. Za jedno euro płaciliśmy nawet przez chwilę 5 złotych. Czy dziś powinniśmy zatem szybko wrócić do pomysłu przyjęcia euro? - W takich czasach mało kto by się w Europie, czy w strefie euro zastanawiał nad takimi drobiazgami jak kryteria z Maastricht - mówił w środowym "Studiu Biznes" eurodeputowany prof. Marek Belka, były szef NBP.

Za jedno euro na koniec piątkowej sesji trzeba było zapłacić aż 4,78 złotego, a to oznacza, że od początku wojny w Ukrainie nasza waluta osłabiła się o ponad 20 groszy. Przypomnijmy, że na początku tygodnia za jedno euro musieliśmy płacić aż 5 złotych, czyli najwięcej w historii notowań. Czy w tej sytuacji powinniśmy szybko wrócić w Polsce do dyskusji o przyjęciu wspólnej europejskiej waluty? Twierdząco na tak postawione pytanie odpowiada były prezes NBP prof. Marek Belka. Według niego sama deklaracja pomogłaby ustabilizować dziś naszą walutę na rynkach finansowych. - Myślę, że sama zapowiedź, która by stanowiła oczywiście dramatyczną zmianę w polityce, w polityce w ogóle, naszego rządu, rządu polskiego znaczy, miałaby znaczenie dla postrzegania złotego. Ja myślę, że to byłby czynnik, osłabiający ten upadek naszego złotego. Myślę, że warto byłoby dzisiaj o tym, znaczy tę sprawę podnieść - mówił Belka. Posłuchaj fragmentu.

Zobacz wideo Polska powinna wprowadzić euro?

Polska powinna przyjąć euro? Glapiński jest przeciw

Zupełnie innego zdania jest obecny prezes NBP Adam Glapiński. - W oczywisty sposób korzystne jest posiadanie własnej waluty - złotego. W mediach politycy, którzy zapewne nie posiadają wykształcenia ekonomicznego czy innego, albo nie pochylili się nad problemem, wyskakują czasami teraz z supozycją, że jednak euro byłoby lepiej mieć, bo byłoby stabilne. Tak nie jest - powiedział w środę Glapiński. Według niego wystarczy posiedzieć dwie godziny nad danymi i poobserwować, co było w ostatnich dwudziestu latach. - Złoty, własna waluta jest niezwykle korzystna, i Bogu dzięki, że możemy ją mieć. Że jesteśmy na tyle dużą gospodarką, że możemy utrzymać złotego. Dzięki niemu rozwijamy się dwa razy szybciej niż bogatsze europejskie kraje - dodawał.

Więcej o: