Kolejne sankcje na rosyjskich oligarchów nałoży Unia Europejska. Na celowniku Roman Abramowicz

Roman Abramowicz i inni rosyjscy oligarchowie mają trafić na unijną listę sankcji. W poniedziałek ambasadorowie krajów UE zaproponują też m.in. zakaz eksportu unijnych towarów luksusowych do Rosji i importu towarów z sektora żelaza i stali oraz zakaz nowych europejskich inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym.

Przedstawiciele 27 krajów mają zaakceptować propozycje przedstawione przez Komisję Europejską - podaje Informacyjna Agencja Radiowa. Nowe sankcje mają uderzyć w Rosję za inwazję na Ukrainę.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła w piątek m.in. o pozbawieniu Rosji przywilejów handlowych w ramach Światowej Organizacji Handlu i zawieszeniu statusu najbardziej uprzywilejowanego państwa na europejskich rynkach. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der LeyenUrsula von der Leyen zapowiada nowe sankcje UE na Rosję. "Ukraina zwycięży"

Nowe sankcje UE na Rosję. Co ze wstrzymaniem importu rosyjskich surowców energetycznych?

Ostateczna decyzja w sprawie sankcji spodziewana jest w poniedziałek w południe - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Wśród propozycji jest również wprowadzenie zakazu eksportu unijnych towarów luksusowych do Rosji, blokada importu towarów z sektora żelaza i stali oraz zakaz nowych europejskich inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym.

Na czarną listę z zakazem wjazdu do Unii Europejskiej i zablokowanymi majątkami mają być wpisani kolejni rosyjscy oligarchowie, w tym także Roman Abramowicz, właściciel londyńskiego klubu piłkarskiego Chelsea, który już jest objęty restrykcjami brytyjskimi - dowiedziała się korespondentka Polskiego Radia.

Wciąż nie ma jednak zgody na wstrzymanie importu gazu, ropy i węgla z Rosji, mimo presji krajów naszego regionu, w tym Polski. Jeden z unijnych dyplomatów powiedział korespondentce Polskiego Radia, że jest duży opór części krajów, na czele z Niemcami.

Więcej informacji o sankcjach Zachodu na Rosję przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Roman AbramowiczRoman Abramowicz na liście brytyjskich sankcji. Oligarcha nie sprzeda Chelsea

Roman Abramowicz wykluczony z funkcji dyrektora Chelsea

Przypomnijmy, Wielka Brytania nałożyła 10 marca sankcje na Romana Abramowicza i innych rosyjskich oligarchów. Tamtejszy rząd m.in. zamroził jego aktywa i zakazał wjazdu na Wyspy, przez co ten nie zdążył sprzedać klubu piłkarskiego. Chelsea nie może teraz sprzedawać piłkarzy i biletów na kolejne mecze, a także dysponuje ograniczonym budżetem na podróże, co może spowodować problemy z dotarciem na rewanżowy mecz 1/8 finału Ligi Mistrzów z LOSC Lille, który ma się odbyć 16 marca.

W związku z sankcjami Premier League podjęła 12 marca decyzję o wykluczeniu Romana Abramowicza z funkcji dyrektora Chelsea.

"Po nałożeniu sankcji przez rząd Wielkiej Brytanii, zarząd Premier League wykluczył Romana Abramowicza ze stanowiska dyrektora Chelsea Football Club. Decyzja zarządu nie wpływa na zdolność klubu do trenowania i rozgrywania meczów, zgodnie z warunkami licencji wydanej przez rząd, która wygasa 31 maja 2022 roku" - czytamy w komunikacie.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Zobacz wideo Od lat popierają Putina. Teraz odczuli to na własnej kieszeni
Więcej o: