Ukraina liczy straty. 120 mld dolarów to "rachunek" za zniszczenia dokonane przez Rosję

Rosja dokonała zniszczeń w Ukrainie, które ukraińskie ministerstwo gospodarki oszacowało dotąd na 120 mld dolarów. Tyle kosztować będzie odbudowa infrastruktury, którą zniszczyły rosyjskie wojska. Armia Putina atakuje nie tylko obiekty wojskowe i strategiczne. Coraz częściej celuje w budynki mieszkalne, szpitale, fabryki, drogi i mosty.

Informację o skali zniszczeń w Ukrainie przekazał w poniedziałek rano wiceminister gospodarki Ukrainy Denys Kudin. Jak mówił, rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę spowodowały straty, których odbudowa kosztować będzie prawie 120 mld dolarów. Dodał, że suma wzrośnie w wyniku dalszych działań wojennych.

Denys Kudin przekazał również, że wpływ wojny na ukraiński PKB będzie znany dopiero gdy upłynie pierwszy pełny miesiąc od początku agresji, czyli w kwietniu.

Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Wojna w Ukrainie. Mieszkańcy masowo uciekają z kraju, najczęściej do Polski

Inwazja Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego, doprowadziła nie tylko do ogromnych zniszczeń, ale też masowej emigracji. Z najnowszych szacunków ONZ wynika, że aż 2,5 mln Ukraińców opuściło kraj. Jak pokazują dane UNHCR, Polska przyjęła już około 1,6-1,7 mln uchodźców. 328 tys. osób przybyło natomiast do Mołdawii, a 173 tys. do Rumunii. Uchodźców przyjmują także Węgry - do tego kraju uciekło ponad 245 tys. Ukraińców. Ponad 195 tys. osób uciekło z Ukrainy na Słowację.

Podobne informacje przedstawia Straż Graniczna. "Od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało 1,758 mln osób. Wczoraj, czyli 13 marca, funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 82,1 tys. osób. W poniedziałek do godziny 07:00 przyjechało 18,4 tys. osób z Ukrainy" - czytamy na Twitterze.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Zobacz wideo Tusk: Polacy wzięli na swoje barki wielki wysiłek pomocy. Teraz potrzebne są pieniądze
Więcej o: