Rosjanie lokują majątek w raju podatkowym. To nie znaczy, że jest tam bezpieczny

Europejskie państwa nakładają bardzo dotkliwe kary na rosyjskich oligarchów, których majątki zostają zamrażane. Jednym z państw, w którym w ostatnim czasie odnotowano wzrost przenosin rosyjskich spółek, jest Cypr. Majątki Rosjan wciąż będzie można jednak stamtąd odebrać.

Maciej Oniszczuk, prawnik z kancelarii Oniszczuk & Associates, przebywający obecnie na Cyprze donosił dla money.pl o kapitałowym oblężeniu na Cyprze. Rosjanie chcą zakładać tam spółki i rezydencje podatkowe, żeby ominąć sankcje dzięki wejściu pod jurysdykcję Unii Europejskiej.  

Zobacz wideo Radosław Sikorski gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl

Rosjanie lokują swój majątek w cypryjskich bankach

Prawnik tłumaczy, że cypryjskie prawo daje możliwość uzyskania europejskiego paszportu w zamian za 2 miliony euro inwestycji. Z tego zapisu korzystają zarówno Rosjanie, jak i Chińczycy. Dlatego, jak podaje portal money.pl, w cypryjskich bankach leży ok. 31 mld dolarów należących do Rosjan. 

Korzystne zapisy o unikaniu podwójnego opodatkowania przyciągają Rosjan na wyspę. Oniszczuk donosi, że nie ma sygnałów, żeby byli oni objęci specjalnymi ograniczeniami. Rosyjscy możni starają się omijać sankcje przenosząc swoje majątki na inne podmioty. 

Cypr może ujawnić majątki oligarchów 

Ekspert podatkowy z Admiral Tax Paweł Nejman w rozmowie z money.pl uspokaja jednak, że Cypr w kwietniu wprowadził obowiązkowy rejestr beneficjentów. W praktyce oznacza to, że majątki ukryte pod firmami cypryjskimi nie będą więc stanowić żadnej tajemnicy dla tego państwa. Ujawnienie rejestrów pozwoli łatwo wyśledzić i odebrać majątek rosyjskich oligarchów

Cypr oficjalnie potępił inwazję Rosji na Ukrainę i zapowiedział chęć współpracy. "Co do zamrożenia aktywów/własności Rosjan i Białorusinów przetrzymywanych na Cyprze, Cypr jako członek Unii Europejskiej postępuje zgodnie z sankcjami Unii Europejskiej. Takie sankcje mają charakter administracyjny, przewidziany w prawie europejskim i mają bezpośrednie zastosowanie do państw członkowskich" - poinformowało cypryjskie Ministerstwo Sprawiedliwości cytowane przez money.pl.  

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej informacji w artykule.

Więcej o: