Hiszpania przejęła jacht rosyjskiego oligarchy wart 140 mln dolarów. Zapisany na pasierbicę

W Barcelonie hiszpańskie władze przejęły jacht należący do Siergieja Czemiezowa, rosyjskiego oligarchy otwarcie popierającego politykę Putina. Oligarcha został objęty sankcjami, w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Wartość przejętego jachtu szacuje się na 140 mln dolarów.

- Przejęliśmy (termin techniczny to tymczasowe unieruchomienie) jacht należący do jednego z głównych oligarchów. Mówimy o jachcie, którego wartość szacujemy na 140 mln dolarów. Będzie ich więcej - powiedział premier Hiszpanii Pedro Sánchez, cytowany przez "The Guardian".  

Zobacz wideo Od lat popierają Putina. Teraz odczuli to na własnej kieszeni

Sankcje wobec Rosji. Jacht oligarchy zatrzymany w Barcelonie 

Siergiej Czemiezow, do którego według Agencji Reutera należy jacht, to były oficer KGB, który stoi na czele państwowego konglomeratu Rostec, a także bliski przyjaciel Władimira Putina. Oligarcha miał powiedzieć, że Rosja wyjdzie zwycięsko ze "specjalnej operacji w Ukrainie", nawet pomimo sankcji.  

Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.

Według informacji "Guradiana" Czemiezow był objęty sankcjami już od 2014 roku, gdy Rosja zaczęła okupować Krym. W tym miesiącu na liście osób objętych sankcjami znaleźli się również jego krewni, w tym pasierbica, na którą miał być zapisany 85-metrowy super jacht Valerie.  

Według źródeł, na które powołuje się brytyjski dziennik, jacht będzie przebywał w areszcie do momentu, gdy zostanie potwierdzony jego właściciel oraz objęcie go sankcjami. Jeśli nie doszło do pomyłki i jacht istotnie należy do pasierbicy Czemiezowa, która właśnie została objęta sankcjami, jednostkę pływającą przejmie na stałe rząd Hiszpanii.

Sankcje gospodarcze wobec Rosji. Majątek oligarchów przejmowany 

W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę państwa z całego świata nakładają indywidualne sankcje na oligarchów rosyjskich. Sankcje dotyczą między innymi przejęcia majątku oraz zamrożenia aktywów. Rosyjskim oligarchom coraz trudniej uciec przed sankcjami. Zbuntowani obywatele często oddolnie przejmują ich majątki i żądają, by je przekazać (lub ich równowartość) Ukrainie.

Więcej na ten temat przeczytasz w poniższych artykułach>>>>

*****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o: