13. emerytura netto w 2022 roku - ile wyniesie? Kiedy ruszą wypłaty dodatkowego świadczenia?

Już w kwietniu będzie wypłacane 13. świadczenie emerytalne i rentowe. Świadczeniobiorcy otrzymają je wraz ze stałym, przysługującym im świadczeniem.

Według ustawy, 13. emerytury będą wypłacane w wysokości najniższej kwoty świadczenia, które obowiązuje od 1 marca i dotyczy roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2022 r. kwota ta wynosi 1338,44 zł brutto. Wszyscy świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Nie należy składać żadnych dodatkowych wniosków o przyznanie tzw. "trzynastki". W wielu oddziałach ZUS w Polsce, wypłaty rozpoczną się już na początku kwietnia.

- Trzynaste emerytury trafią w kwietniu do ponad 262 tysięcy klientów obsługiwanych przez oddział ZUS w Opolu. Około 60 tysięcy odbiorców to osoby, które były aktywne zawodowo nie tylko w Polsce ale też za granicą, głównie w Niemczech. Emerytury będą dostarczane przekazami pocztowymi oraz przelewane na rachunki bankowe. Prawie 21 tysięcy dodatkowych rocznych świadczeń wypłacimy klientom, którzy mieszkają poza Polską - informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

13. emerytura w 2022 roku będzie wyższa - ile wyniesie netto?

W 2022 roku trzynasta emerytura jest nieopodatkowana, a ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł. Stąd "trzynastka" netto wyniesie 1217,98 zł. Podatek nie będzie też brany pod uwagę w rozliczeniu rocznym:

Zaniechanie jest jednorazowe oraz ostateczne, to znaczy podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Zaniechanie nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata

- dodaje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

W 2022 r. emerytury i renty wzrosły o 7 proc. W tej sytuacji kwota minimalnej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty socjalnej wzrosła do 1338,44 zł, czyli o prawie 90 zł. Kwota minimalnej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła do 1003,83 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrosło do 1350,70 zł. Dodatek pielęgnacyjny wzrósł do 256,44 zł.

Wypłata 13. emerytury lub renty przysługuje wszystkim. W tym roku świadczeniobiorcy otrzymają też 14. emeryturę lub rentę

Zgodnie z przepisami, trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS. W 2022 roku zapowiedziano także, że osoby, którym przysługują świadczenia, otrzymają 14. emeryturę jesienią, o czym zapewniła Kancelaria Premiera.

Więcej o: