Rozporządzenie Rady Ministrów bezpośrednio wynika ze specustawy dotyczącej pomocy uchodźcom z Ukrainy. Zgodnie z przepisami Polacy, którzy zapewnili zakwaterowanie i wyżywienie uchodźcom, którzy wjechali do Polski bezpośrednio z Ukrainy i w związku z wojną w tym kraju, mogą otrzymać dodatkowe świadczenie pieniężne. Jaka jest wysokość świadczenia i czas jego wypłacania?
Zgodnie z przepisami, każdemu podmiotowi, a w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, którzy zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelem Ukrainy, może być przyznane dodatkowe świadczenie pieniężne. Aby je jednak otrzymać, należy złożyć wniosek. Dokument ten będzie rozpatrywany w terminie miesiąca od dnia jego złożenia w urzędzie gminy. W rozporządzeniu nie znalazł się jednak wzór takiego wniosku - nie ma go także na stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej czy stronach urzędów.
Samo świadczenie ma przysługiwać nie dłużej niż na 60 dni, ale "w szczególnie uzasadnionych przypadkach okres wypłaty świadczenia może być przedłużony". Dodatkowe pieniądze będą wypłacane w kwocie 40 złotych za osobę dziennie. Kwota może być podwyższona przez wojewodę w przypadku, gdy dane osoby zapewniały już mieszkanie czy jedzenie obywatelom Ukrainy, zanim w życie weszła specustawa.
Przeczytaj więcej informacji z Ukrainy na stronie głównej Gazeta.pl.
"Gmina może uzależnić przyznanie lub wypłatę świadczenia od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia. Weryfikacji dokonują upoważnieni pracownicy urzędu gminy. Świadczenie nie przysługuje, jeżeli warunki zakwaterowania i wyżywienia zagrażają życiu lub zdrowiu ludzi, lub gdy we wniosku podano nieprawdę" - czytamy w "Dzienniku Ustaw".
************
Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.
Specjalne wydanie po ukraińsku z najnowszymi informacjami z Ukrainy. Gazetę możesz pobrać bezpłatnie tutaj.