Wywiad Ukrainy: Rosja planuje wyrąb ukraińskich lasów na potrzeby armii. Ujawniono list Putina i Szojgu

Rosja ma planować wycinkę lasów na okupowanych obszarach Ukrainy, na potrzeby rosyjskiej armii - wynika z dokumentu przedstawionego przez ukraiński wywiad. List ma przedstawiać prośbę rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, kierowaną do Władimira Putina.

"Putin i Szojgu planują wyciąć i sprzedać ukraińskie lasy. Okupant planuje masowy wyrąb ukraińskich lasów. Stwierdza to list ministra obrony Rosji 'w sprawie możliwości wyrąbania ziemi na terenach obronnych', adresowany osobiście do Putina" - informuje ukraiński wywiad.

Powyższa prośba ma obejmować wycinkę "lasów, krzewów i nasadzeń zielonych" oraz drzew "w dowolnym wieku, niezależnie od formy własności i kategorii gruntów z prawem wykorzystania pozyskanego drewna".

Wywiad Ukrainy podaje, że drewno niewykorzystane na potrzeby sił zbrojnych Rosji miałoby zostać sprzedane, a uzyskane środki trafić na potrzeby rosyjskiego wojska.

Nie ma jednak niezależnego potwierdzenia, czy pismo na ujawnionym dokumencie jest autentyczne.

Wojna w Ukrainie. Rosja kontynuuje agresję. Rosjanie ostrzelali autobus z ludźmi w Izium

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego i mimo potężnych międzynarodowych sankcji wciąż kontynuuje swoją agresję. Minionej nocy rosyjskie wojska ostrzeliwały Charków, a nad ranem silne eksplozje były słyszalne w Kijowie. Tymczasem mieszkańcy Mikołajowa na południu Ukrainy przygotowują się do dalszych rosyjskich ataków. - Jesteśmy bombardowani w dzień i w nocy. (...) To, co Rosja robi na terytorium Ukrainy to koszmar - powiedziała jedna z mieszkanek miasta, cytowana przez Associated Press.

Natomiast w Izium w obwodzie charkowskim, mieście obleganym od dwóch tygodni przez rosyjskie wojska, nie ma światła, wody i ogrzewania. "Ludzie umierają bez lekarstw, nie ma możliwości niesienia pomocy humanitarnej" - podaje agencja Ukrinform. Podczas ewakuacji z Izium, Rosjanie ostrzelali autobus z ludźmi. Nikt nie zginął, a ranni otrzymali pomoc medyczną w obwodzie donieckim i naddnieprzańskim.

Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Specjalne wydanie gazety po ukraińsku dla osób, które uciekają przed wojną. Możesz je pobrać bezpłatnie tutaj.

Zobacz wideo Vakuliuk: Ludzie się nie boją, cały czas wychodzą blokować czołgi
Więcej o: