Wojna w Ukrainie. Biden zapowiada gigantyczne wsparcie. Łącznie miliard dolarów na obronę

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zapowiedział przekazanie Ukrainie dodatkowej pomocy wojskowej o wartości 800 milionów dolarów. To nowe wsparcie z pakietu pomocowego zatwierdzonego w zeszłym tygodniu przez Kongres. Dodatkowo do Ukrainy trafi pomoc warta 200 milionów dolarów, którą przyznano w weekend.

Wśród przekazanego sprzętu będą drony, broń przeciwpancerna i zestawy przeciwlotnicze - poinformował amerykański prezydent.

To bezpośrednie transfery wyposażenia z naszego Departamentu Obrony do ukraińskiej armii, aby pomóc jej w walce z inwazją. Nowy pakiet stanowi bezprecedensowe wsparcie dla Ukrainy. W jego skład wchodzi 800 zestawów przeciwlotniczych, 9000 sztuk mobilnej i precyzyjnej broni przeciwpancernej, której Ukraińcy ze świetnym skutkiem używają do niszczenia czołgów, a także drony

- powiedział Joe Biden.

Amerykański prezydent stwierdził, że przekazywany sprzęt do obrony przeciwlotniczej pozwoli Ukrainie nadal powstrzymywać atakujące ją rosyjskie samoloty i śmigłowce.

Joe Biden powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin "sieje na Ukrainie przerażające zniszczenie i horror", za co zapłaci wysoką cenę.

Zobacz wideo Andrzej Zaucha komentuje protest rosyjskiej dziennikarki

Zełenski w Kongresie: Mam potrzebę

W środę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia transmitowanego w Kongresie wezwał Stany Zjednoczone do ustanowienia nad Ukrainą humanitarnej strefy zakazu lotów albo przekazania jej samolotów bojowych. 

Mam marzenie - te słowa są znane każdemu z Was. Ja dzisiaj do was mówię: mam potrzebę, muszę chronić nasze niebo. Potrzebuję waszej decyzji, waszej pomocy

- mówił do amerykańskich polityków. Zełenski dodał, że po wprowadzeniu strefy zakazu lotów nad Ukrainą "Rosja nie będzie w stanie terroryzować wolnych ukraińskich miast". Obecnie - jak zaznaczył - "Rosja zamieniła ukraińskie niebo w źródło śmierci dla tysięcy ludzi". - Jeśli strefa zakazu lotów to zbyt wiele, to przyślijcie nam chociaż systemy obrony przeciwlotniczej i samoloty - powiedział prezydent Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski porównał doświadczany przez Ukrainę horror wojny z Rosją do ataku na Pearl Harbor i ataków z 11 września. "To terror, którego Europa nie widziała, nie widziała od 80 lat" - stwierdził. 

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: