Polski Ład. Składka zdrowotna uderza w przedsiębiorców

Polski Ład wprowadzony przez rząd PiS z początkiem roku wywołał ogromne zamieszanie. Choć jest grupa obywateli, dla których nowe przepisy podatkowe są łaskawe, zdecydowanie nie należą do niej przedsiębiorcy. W tym roku przyszło im po raz pierwszy na nowych zasadach opłacić składkę zdrowotną - znacznie wyższą niż wcześniej.

Polski Ład wszedł w życie wraz z początkiem nowego roku i wprowadził szereg zmian w systemie składkowo-podatkowym. Celem rewolucji w przepisach ma być - według rządu - odbudowa gospodarki po pandemii COVID-19, niwelowanie nierówności społecznych czy stworzenie lepszych warunków do życia dla wszystkich obywateli. Rzeczywistość dla niektórych okazuje się jednak brutalna, a poszkodowanymi są m.in. przedsiębiorcy, którzy po raz pierwszy opłacają składkę zdrowotną na nowych zasadach. Termin zapłaty mija 21 marca.

Zobacz wideo Strażacy gaszą ostrzelany magazyn w okolicy Charkowa

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Polski Ład. Składka zdrowotna obciążeniem dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna w przypadku wielu przedsiębiorców jest znacznie wyższa niż do tej pory. Przykładem może być pani Joanna prowadząca kancelarię prawną, o której pisze portal Bankier. Dotychczas opłacała składkę zdrowotną w wysokości 381,81 zł, w tym miesiącu kwota wzrosła jednak do niemal 600 zł. Dodatkowo jest ona też zatrudniona w urzędzie na umowę o pracę, gdzie także opłaca składkę zdrowotną. 

Portal podał też przykłady innych osób, które przesłały do redakcji maile, skarżąc się na wysokość składki zdrowotnej. Dla niektórych z nich jest ona bardzo dużym obciążeniem, dlatego zdają sobie sprawę, że będą musieli "zacisnąć pasa". 

Kaja Godek"Największym zagrożeniem dla pokoju jest aborcja." Kaja Godek straszy uchodźczynie

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej warto kontrolować też na bieżąco, czy ZUS zaksięgował wpłaty na rzecz opłaconych składek, bo przez brak informacji o niej systemie, mogą pojawić się zaległości. Zadłużenia w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wiążą się z poważnymi konsekwencjami - odsetkami, dodatkowymi kosztami egzekucyjnymi, postępowaniem karnym, a nawet zakazem prowadzenia firmy.

Zadłużenie w ZUS-ie można sprawdzić osobiście w urzędzie lub online. Osoby posiadające konto na platformie PUE ZUS, po zalogowaniu się na swój profil, znajdą informacje o ewentualnych zaległościach w zakładce "Należne składki i wpłaty".

Składka zdrowotna. Jak ją rozliczyć?

Przedsiębiorca rozliczający się na podstawie podatku liniowego musi opłacić składkę nawet wtedy, kiedy nie ma dochodu lub poniósł stratę. Jej wysokość wynosi 4,9 proc. dochodu firmy i obliczana jest na podstawie dochodu wykazanego w poprzednim miesiącu.

U przedsiębiorcy opodatkowanego na ogólnych składka zdrowotna wynosi 9 proc. dochodów. "Rozliczenie na skali podatkowej daje możliwość korzystania z preferencji, takich jak wolna kwota od podatku oraz wyższy pierwszy próg podatkowy. Rozliczający się na skali podatkowej mają możliwość korzystania z ulgi prorodzinnej oraz rozliczenia z małżonkiem" - podaje bankier.pl.

NieruchomościPłaska linia na wykresie sprzedaży mieszkań. Sprzedaż w dół o 40 proc.

W przypadku ryczałtu składka zdrowotna ma stałą kwotę i uzależniona jest od przychodów. "Trzeba  pamiętać, że jeżeli suma miesięcznych składek będzie mniejsza od rocznej składki, przedsiębiorca będzie zobligowany do dopłaty różnicy, zaś w przypadku gdy składka będzie większa niż suma miesięcznych składek, wtedy nastąpi zwrot różnicy" - czytamy.

Istnieje również forma składki zdrowotnej na karcie podatkowej. Rozliczający płacą wówczas 9 proc. od wynagrodzenia minimalnego. Od nowego roku ta opcja jest dostępna jedynie dla tych, którzy zdecydowali się na nią jeszcze w 2021 roku.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Od pierwszych godzin napaści giną bezbronni cywile, a Rosjanie systematycznie atakują miasta i wsie. Zniszczenia są ogromne. Z kraju ogarniętego wojną próbują się wydostać miliony uchodźców. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy siły z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: