Uchodźcy z Ukrainy będą mogli wymieniać hrywny na złotego. NBP i PKO BP podejmują współpracę

Uchodźcy z Ukrainy będą mogli wymieniać hrywny na złotego. Ograniczona będzie jednak zarówno ilość pieniędzy, jak i rodzaje nominałów akceptowanych przez bank. W procesie udział wziąć ma PKO BP. Kiedy ruszy program?

Uchodźcy przybywający do Polski z Ukrainy mają ze sobą często tylko gotówkę. Do tej pory wymiana ukraińskiej hrywny na złotego była mocno utrudniona. Kantory walutę skupowały niechętnie. Nie miały pewności, czy uda się ją odsprzedać. 

Zobacz wideo hryvnia

Uchodźcy z Ukrainy będą mogli wkrótce wymienić walutę

Narodowy Bank Polski i PKO BP nawiązały jednak współpracę, która ma znacząco poprawić sytuację uciekających przed wojną. "W związku ze znacznym napływem uchodźców wojennych z terytorium Ukrainy, przybywających do Rzeczpospolitej Polskiej z hrywnami (UAH) w formie gotówki, Narodowy Bank Polski prowadzi intensywne przygotowania umożliwiające zamianę hrywny na złotego" - poinformował NBP w odpowiedzi na zapytanie Business Insidera. 

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w oddziałach wymieniane będą wyłącznie banknoty o określonym nominale. Wymienić będzie można 100, 200, 500 lub 1000 hrywien. Obowiązuje również limit - wynosi 10 tys. hrywien. Stanowi to równowartość ok. 1430 zł. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Michaił FridmanRosyjski oligarcha przez sankcje nie ma na pokojówkę. "Nie wiem, jak żyć"

Od kiedy można wymieniać hrywny?

Dokładna data uruchomienia wymiany hrywny na złotego nie została podana. Według informacji PAP, ma być to "druga połowa przyszłego tygodnia". 

O takie rozwiązanie apelował Zbigniew Jagiełło, były prezes banku PKO BP. "Możliwość wymiany pewnej ograniczonej kwoty hrywien na euro byłaby też bardzo ważnym gestem godnościowym dla Ukraińców. Hrywny, które zabrali ze sobą uciekając przed rosyjskim agresorem, są przecież owocem ich pracy" - mówił w rozmowie z BI. 

Jagiełło stwierdził też, że Unia Europejska powinna stworzyć fundusz umożliwiający każdemu z uchodźców (posiadających dokument przekroczenia granicy Unii) wymianę pieniędzy przy pomocy ECB i EBOR. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Władimir Putin (zdjęcie ilustracyjne)Wojna w Ukrainie. Putin wściekły na tempo inwazji. Ruszyły czystki w służbach specjalnych

Więcej o: