Rosja uniknęła bankructwa? Odsetki od rosyjskich obligacji zostały opłacone w dolarach

Agencja Reutera, powołując się na dwa rynkowe źródła, poinformowała, że niektórzy wierzyciele już otrzymali odsetki od rosyjskich obligacji, których termin spłaty upływał w tym tygodniu. Odsetki zostały opłacone w dolarach. Może to oznaczać, że Rosji na razie udało się uniknąć bankructwa. To jednak nie koniec spłat.

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, rosyjski rząd miał zapłacić 117 mln dolarów odsetek obligacji denominowanych w obcej walucie 16 marca. Minister finansów federacji Anton Siłuanow zagroził w niedzielę, że zapłaci zagranicznym inwestorom, ale w rublach, co byłoby dla nich równoznaczne z niewypłacalnością. Rosyjski minister był jednak innego zdania, ponieważ uznał takie rozwiązanie za "całkowicie sprawiedliwe", dopóki będą obowiązywały zachodnie sankcje.

Zobacz wideo

Rosja zapłaciła odsetki w dolarach

- Kupon został wypłacony, wbrew moim oczekiwaniom i w dolarach - powiedziało Reuterowi jedno z rynkowych źródeł, informując, że Rosja spłaciła odsetki od rosyjskich obligacji. Inna osoba poinformowała agencję, że odsetki już trafiły do posiadaczy obligacji. Niektórzy wierzyciele jednak wciąż nie otrzymali pieniędzy, ale jak sami twierdzą, są dobrej myśli.

Rosja. Czy Moskwa wywiąże się z finansowych zobowiązań?

Reuters poinformował, że spłata, której termin mijał 16 marca, z 30-dniowym okresem karencji, była "postrzegana jako pierwszy test na to, czy Moskwa wywiąże się ze swoich zobowiązań po nałożeniu zachodnich sankcji". 

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiej Rosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

Podano też, że wcześniej inne źródło miało przekazać agencji, że JPMorgan, rosyjski bank-korespondent, przetworzył gotówkę wysłaną przez rząd i przekazał ją agentowi płatniczemu Citigroup (CN). Zdaniem osoby, która była źródłem informacji, gotówka miała zostać sprawdzona, a następnie podzielona pomiędzy do różnych posiadaczy obligacji. Citigroup odmówiło agencji komentarza w tej sprawie.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Przypomnijmy, początkowo Rosja planowała zapłacić obligacje w rublach. Zdaniem agencji ratingowej Fitch doprowadziłoby to do niewypłacalności państwa, jeśli nie zostałoby skorygowane w ciągu 30-dniowego okresu karencji.

Rosja ma do spłaty jeszcze 615 milionów dolarów. "Inwestorzy będą musieli monitorować kolejne nadchodzące płatności"

Jak podaje Reuters, kupony z 16 marca nie są ostatnimi. Do końca miesiąca trzeba spłacić jeszcze 615 milionów dolarów. Pierwsza spłata kapitału przypada 4 kwietnia, kiedy zapada obligacja o wartości dwóch miliardów dolarów.

Jens Stoltenberg podczas wspólnego panelu z ukraińskim ministrem obrony Denisem Smihalem w Turcji / 11 marca 2022 / FOTOGRAFIA ILUSTRACYJNA Szef NATO: Wojna Putina to jego największy błąd. Drogo za nią zapłaci

- Nawet jeśli płatność w tym tygodniu zostanie dokonana, inwestorzy będą musieli monitorować kolejne nadchodzące płatności, ponieważ mogą być traktowane inaczej - powiedział  Reuterowi w nocie Jonny Goulden, szef lokalnych rynków wschodzących i strategii długu państwowego w JPMorgan.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: