Ekspert: Celem Putina zniszczenie Ukrainy. "Porządek międzynarodowy, który znaliśmy, właśnie umarł"

- Porządek międzynarodowy, który znaliśmy, właśnie umarł. Głównym celem Putina stało się teraz maksymalne zniszczenie Ukrainy - ocenia ekspert stosunków międzynarodowych prof. Tomasz Aleksandrowicz.

Jakie są możliwe scenariusze rozwoju sytuacji w Ukrainie? Czy Władimir Putin jest gotów pójść na ustępstwa, albo czy ktoś może go do tego zmusić? O swoich przewidywaniach w rozmowie z portalem 300gospodarka.pl  opowiedział ekspert stosunków międzynarodowych prof. Tomasz Aleksandrowicz.

Zobacz wideo Była ambasador RP w Moskwie: Ta wojna, poza byciem zbrodnią wobec Ukraińców, staje się kataklizmem wobec społeczeństwa rosyjskiego

Ekspert: Putin zaczął naruszać interesy oligarchów. "Nie tak się umawiali"

Wyjaśnił, że na możliwe scenariusze rozwoju wypadków wpływają braki, które odczuwa rosyjska armia. -  Ostatnie doniesienia Pentagonu mówią, że na Ukrainie jest już 100 proc. wojsk rosyjskich, które były przygotowane do tej inwazji. [...] Rosja wyraźnie odczuwa skutki niszczenia przez Ukraińców linii dostaw, problemem jest zwłaszcza zaopatrzenie w paliwo - wyjaśnia. 

Zdaniem eksperta scenariuszem, który należy brać pod uwagę, jest zmiana w przewodnictwie Rosji

Musimy też uwzględnić możliwość wykluczenia Putina przez jego ludzi

- stwierdził prof. Aleksandrowicz. Jego zdaniem Putin zaczął naruszać interesy oligarchów. - Nie zarabiają, tracą majątki i wpływy, nie tak się umawiali, popierając go i dotując przez lata - wyjaśnił.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Kantor wymiany walut w Warszawie Uchodźcy z Ukrainy będą mogli wymieniać hrywny na złotego. W PKO BP

Co planuje Putin? "Maksymalne zniszczenie Ukrainy"

Rozmówca portalu wyjaśnia też, że pierwotne plany Kremla uległy zmianie. Putin zakładał "zainstalowanie" w Kijowie swojego człowieka i uczynienie z kraju drugiej Białorusi. - Nowy scenariusz zakłada być może doprowadzenie do podziału Ukrainy na wschodnią i zachodnią, zrobienie z części wschodniej czegoś w rodzaju Noworosji, odcięcie pozostałej części od Morza Czarnego. 

- Ale myślę, że głównym celem stało się teraz maksymalne zniszczenie Ukrainy

- ocenił prof. Aleksandrowicz. 

Ekspert ds. międzynarodowych: Porządek, który znaliśmy, właśnie umarł

Jego zdaniem wojna w Ukrainie to punkt zwrotny. - Porządek międzynarodowy, który znaliśmy, właśnie umarł. Jego już nie ma. Niezależnie od surowców, niezależnie od losów wojny - wszystko się zmieni - ocenił. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: