Uchodźcy przybywający do Polski z Ukrainy mają ze sobą często tylko gotówkę. Do tej pory wymiana ukraińskiej hrywny na złotego była mocno utrudniona. Kantory walutę skupowały niechętnie, ponadto manipulowały cenami. Nie miały pewności, czy uda się ją odsprzedać.
NBP 18 marca podpisał umowę z Narodowym Bankiem Ukrainy w sprawie wymiany hrywien na złotego. W poniedziałek NBP poinformował, że w ramach umowy każdy dorosły uchodźca będzie mógł wymienić do 10 tys. ukraińskich hrywien (około 1430 zł) na polskiego złotego. Wymiana będzie możliwa po zaokrąglonym, oficjalnym, a nie kantorowym kursie, od 25 marca 2022 roku.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Wcześniej NBP informował, że podejmie podobną współpracę z PKO BP. Oprócz górnego limitu Polska Agencja Prasowa informowała, że w oddziałach wymieniane będą wyłącznie banknoty o określonym nominale -100, 200, 500 lub 1000 hrywien.
Narodowy Bank Polski udzielił wsparcia ukraińskiemu bankowi centralnemu w postaci udostępnienia linii swapowej na parze dolar amerykański - hrywna do kwoty miliarda USD. NBP uzasadnił decyzję nadzwyczajnymi okolicznościami związanymi z agresją Rosji na Ukrainę, co jak wskazał - "może mieć negatywny wpływ na stabilność systemu finansowego w Polsce".
To kolejna pomoc polskiego banku centralnego dla Ukrainy. Wcześniej 24 lutego bieżącego roku NBP wsparł płynność finansową Ukrainy poprzez udzielenie swapa walutowego do kwoty 4 miliardów złotych.
Swap walutowy oznacza sprzedaż jednej waluty za drugą z równoczesnym jej odkupem za tę samą walutę z inną datą dostawy. Kontrakty tego typu wykorzystywane są między innymi do zabezpieczenia płynności finansowej i ryzyka walutowego.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.
Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.