Nieoficjalnie: Rząd może znieść obowiązek noszenia maseczek. Decyzja jeszcze we wtorek

Znana jest nieoficjalna data zniesienia obowiązku noszenia maseczek w Polsce. Obecnie zakrywanie nosa i ust jest wymagane w przestrzeniach zamkniętych takich jak sklepy czy środki komunikacji publicznej. Decyzja w tej sprawie możliwa jest jeszcze we wtorek.
Zobacz wideo Jurij Banachewycz gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (22.03)

Już we wtorek rząd może podjąć decyzję o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek - ustalił nieoficjalnie portal Interia. Kwestia ta ma być przedmiotem cotygodniowych obrad rządu. Ewentualna decyzja byłaby następstwem stanowiska ministra zdrowia.

- Zarekomendowałem panu premierowi, żeby od początku kwietnia znieść rozwiązania, które dotyczą noszenia maseczek, kwestii nakładania kwarantanny i izolowania - mówił Adam Niedzielski już w ubiegły czwartek. 

Virus Outbreak China Wybuch zakażeń COVID-19 w Chinach. Ekonomiści drżą o gospodarkę

Polacy nie będą nosić maseczek? Jest nieoficjalna data

Z ustaleń portalu wynika, że maseczki mogłyby przestać być obowiązkowe w Polsce już od przyszłego tygodnia. Zniesienie nakazu miałoby nastąpić w poniedziałek 28 marca. Obecnie są wymagane w przestrzeniach zamkniętych - przede wszystkim sklepach, ale też środkach komunikacji publicznej czy kinach. 

Decyzja rządu może być związana ze słabnącą epidemią. Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek, że minionej doby zanotowano 10 tysięcy 149 nowych zakażeń koronawirusem. 1 161 z nich to ponowne zakażenia. W wyniku infekcji zmarły 133 osoby, z czego 31 tylko z powodu COVID-19, a 102 - z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Test serologiczny w kierunku COVID-19 (zdjęcie ilustracyjne) Gdzie można zrobić test na COVID-19? Rodzaje testów na koronawirusa

COVID-19 słabnie? Są nowe dane resortu zdrowia

Według danych Ministerstwa Zdrowia na oddziałach covidowych hospitalizowanych jest 6 tysięcy 745 osób, czyli o 73 więcej niż dzień wcześniej. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest ponad 16 tysięcy łóżek szpitalnych. Zajęte są 393 respiratory. Od wczoraj liczba ta zmniejszyła się o 21. Łącznie na oddziałach covidowych jest niemal 1 500 takich urządzeń. Liczba osób objętych kwarantanną wynosi 64 tysiące 871. To o ponad 16 tysięcy więcej niż dzień wcześniej.

Resort podaje też, że w ciągu ostatniej doby wykonano niemal 13,5 tysiąca szczepień przeciwko COVID-19, najwięcej w województwie mazowieckim - niemal 2,5 tysiąca. Do tej pory w Polsce podano ponad 53 miliony 794 tysiące dawek szczepionek. W pełni zaszczepionych jest ponad 22 miliony 318 tysięcy osób. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Foxconn (zdjęcie ilustracyjne) Dostawca Apple zamyka fabryki w Chinach przez COVID-19

Więcej o: