Inflacja skłoni do proszenia o podwyżki? Niekoniecznie. Szczególnie w bogatych europejskich krajach

Wysoka inflacja szaleje praktycznie na całym świecie. To oznacza presję płacową na pracodawców. W bogatych krajach Europy pracownicy są jednak wyraźnie mniej chętni, by domagać się podwyżki, niż w biedniejszych krajach i innych regionach świata.

Presja płacowa wciąż rośnie i jeszcze nigdy nie była na tak wysokim poziomie - wynika z badania NBP z początku lutego. Już teraz 37 proc. firm planuje podwyżki wynagrodzeń, co jest rekordowym wynikiem. To skutek wysokiej inflacji, która dotyka cały świat. 

Spirali inflacyjno-płacowej obawiała się choćby Wielka Brytania - zauważa Bloomberg, który opracował badanie YouGov Plc na temat wzrostu wynagrodzeń. Z 20 tys. ankietowanych z 18 krajów 46,6 proc.  zadeklarowało, że będzie ubiegało się o podwyżkę. Widać jednak wyraźne różnice, w zależności od zamożności danego kraju. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Czy pensje dogonią inflację? [Q&A Gazeta.pl]

Podwyżka nie tak oczywista, mimo inflacji

Drżące o presję płacową władze Wielkiej Brytanii mogą odetchnąć z ulgą. Tylko 32,1 proc. ankietowanych ma zamiar ubiegać się o podwyżkę. Jeszcze mniej osób będzie chciało wyższej pensji we Francji (29,9 proc.), Hong Kongu (26,1 proc.), Niemczech (25,7 proc.) oraz w Hiszpanii (19.4 proc.). Mniej niż połowa badanych będzie chciało wzrostu wynagrodzenia jeszcze we Włoszech, Danii, Stanach Zjednoczonych, Australii, Kanadzie oraz Singapurze. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Ponad połowa pracowników zażąda w 2022 roku wyższej pensji w Chinach, Meksyku, Szwecji, w Polsce (62,7 proc.), Indonezji, Indiach oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Ponadto badanie wykazało, że żądania płacowe pracowników będą umiarkowanie wymagające. 35 proc. ankietowanych wskazało, że będzie prosić o zwiększenie wynagrodzenia od 2,1 do 5 proc. 

Czemu pracownicy nie chcą domagać się podwyżki?

Pracownicy, którzy nie planują ubiegać się o podwyżkę, w zdecydowanej większości uważają, że jest to pozbawione sensu, ponieważ pracodawca i tak jej nie przyzna. Taką odpowiedź podało aż 64 proc. badanych. 23,2 proc. jest zadowolona ze swojej pensji, a 17 proc. niedawno dostało podwyżkę. 

Jednocześnie w krajach, w których najmniej pracowników deklaruje ubieganie się podwyżkę, tj. Hiszpanii, Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii, aż 90 proc. badanych stwierdziło, że koszty życia wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy. 

Więcej o: