31 spółek rosyjskiego oligarchy. Przyjaciel Władimira Putina zarabia w Polsce na przetargach i hotelach

Wartość zagranicznych majątków, których właścicielami na całym świecie są oligarchowie bliscy Kremlowi, wynosi 13 miliardów funtów. Oleg Deripaska, przebywający w Polsce rosyjski oligarcha czerpie korzyści finansowe dzięki działaniu 31 spółek. Większość z nich jest powiązanych ze Strabagiem, jednym z największych beneficjentów zamówień publicznych w sektorze budowlanym w Polsce.

Sieć Organized Crime and Corruption Reporting Project ma na celu tropienie majątków rosyjskich oligarchów, które rozlokowane są na całym świecie. W projekcie weźmie udział 25 redakcji, m.in. "The Guardian", "Le Monde" oraz polscy dziennikarze.

Zobacz wideo Czy w najbliższym czasie może dojść do spotkania Zełenski-Putin? Banachewycz: Moim zdaniem, nie

Rosyjski miliarder Oleg Deripaska objęty sankcjami. Ale nie w Unii Europejskiej

Jak poinformowała "Rzeczpospolita", w związku z inwazją Rosji na Ukrainę rosyjski oligarcha Oleg Deripaska, który jest uznawany za przyjaciela Władimira Putina, został objęty sankcjami. Nałożyły je Wielka Brytania, USA, ale nie Unia Europejska. Oznacza to, że Oleg Deripaska, przebywając w Polsce, wciąż czerpie korzyści finansowe. Rosyjski oligarcha jest ważnym udziałowcem polskich kontraktów austriackiego Strabagu, który zajmuje się budową dróg, kolei, dworców oraz galerii handlowych.  

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiejRosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

"Rzeczpospolita", powołując się na rejestr beneficjentów rzeczywistych spółek działających w Polsce, podała, że rosyjski oligarcha czerpie korzyści z 31 zarejestrowanych spółek, z których większość ma być powiązana z austriackim Strabagiem. Deripaska ma w nim udziały za pośrednictwem spółki zarejestrowanej na Cyprze - MKAO Rasperia Limited. 

Austriacki holding jest też pośrednio udziałowcem spółki Hotele Warszawskie Syrena. Ta spółka z kolei zarządza hotelami Polonia Palace, Metropol i MDM. Oznacza to, że wybierając nocleg w tych hotelach, wspieramy rosyjskiego oligarchę.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Strabag - jak podaje "Rzeczpospolita" - stara się ograniczyć możliwości zarabiania Rasperii. "Rodzina Haselsteinerów, która poprzez rodzinną fundację kontroluje Strabag, od lat próbuje bezskutecznie odkupić od Rosjan udziały. Obecnie HFP (Haselsteiner Familien-Privatstiftung) zdecydowała się na rozwiązanie umowy konsorcjum, którego udziałowcami oprócz Raseperii są jeszcze grupa UNIQA/Raiffeisen. Zarząd Strabag podjął także decyzję o zaniechaniu wypłaty dywidendy, by uniemożliwić przepływ zysków do rosyjskiego akcjonariatu MKAO Rasperia Limited" - podaje "Rzeczpospolita".

Rusza śledztwo ws. majątków rosyjskich oligarchów. Ich wartość to 13 miliardów

Jachty, prywatne odrzutowce i domy - to między innymi składa się na majątek oligarchów wart 13 miliardów funtów (ponad 73 mld zł). Na mapie opracowanej przez dziennikarzy są np. Toskania, francuska Riwiera i Alpy - informuje IAR.

Władimir Putin"Ukraina dzisiaj to Polska z 1939 roku. Bawią mnie ci, którzy liczą na deeskalację ze strony Putina"

Jak wskazuje Informacyjna Agencja Radiowa, Oleg Deripaska ma hotel w Austrii, super jacht z lądowiskiem dla helikopterów i cztery wille w Sardynii. Majątek Romana Abramowicza to 70 domów, budynków oraz działek i mieszkanie na Eaton Square, nieopodal Pałacu Buckingham.

- Kupno domu w tym miejscu to symbol, stajesz się częścią brytyjskiej elity - powiedział Polskiemu Radiu Mark Hollingswrth, autor książki "Londongrad". Wskazuje również, że ulice "Londongradu" (wśród przydomków można też znaleźć "Moskwę nad Tamizą"), czyli te pełne nieruchomości Rosjan, to często ulice widma. - Wiele domów jest pustych. Oligarchowie kupili je, ale tu nie mieszkają. Budynki to inwestycje. Albo sposób na ukrycie pieniędzy  - informuje.

Więcej o: