Polacy rzucili się na gotówkę. "Mistrzostwa Polski w niepotrzebnym odwiedzaniu bankomatów"

W lutym 2022 r. ilość gotówki w obiegu zwiększyła się o prawie 16 mld zł. Był to trzeci największy miesięczny przyrost w historii danych NBP. Według badań ankietowych, około 10 proc. Polaków mogło wybrać więcej pieniędzy niż zwykle.

W minionym miesiącu wartość podaży pieniądza M3 [najszerszy indeks obrazujący podaż pieniądza - red.] zwiększyła się o 23,8 mld zł i wyniosła 1 984,2 mld zł. Do jej wzrostu przyczynił się głównie wzrost wartości pieniądza gotówkowego oraz depozytów i innych zobowiązań wobec przedsiębiorstw niefinansowych - podaje we wtorek NBP w swoim komunikacie.

Więcej informacji o gotówce przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

.Inflacja w Polsce. To nie "główny" wskaźnik niepokoi najbardziej. "Zaczyna rosnąć wykładniczo"

Trzeci największy miesięczny przyrost gotówki w historii danych NBP

Ilość gotówki w obiegu w lutym br. wzrosła o 15,7 mld zł. Był to trzeci największy miesięczny przyrost w historii danych NBP, czyli od 1997 r. - czytamy w raporcie banku PKO BP. Podkreślono, że skala wzmożonego zapotrzebowania na gotówkę obserwowanego bezpośrednio po ataku Rosji na Ukrainę była jednak mniejsza niż w marcu i kwietniu 2020 r., czyi na początku pandemii COVID-19 w Polsce, kiedy ilość gotówki wzrosła o odpowiednio 26 i 20 mld zł.

"Przyrost gotówki odbył się kosztem depozytów gospodarstw domowych, których wartość spadła o 7,2 mld zł - głębszy miesięczny spadek odnotowano tylko raz, w październiku 2001 r. Depozyty bieżące gospodarstw domowych spadły o 9 mld zł, a depozyty terminowe wzrosły o 1,8 mld zł" - czytamy.

Jak zauważają ekonomiści mBanku, około 10 proc. Polaków mogło wybrać więcej pieniędzy niż zwykle. Tak wynika z badań ankietowych, które opublikował mBank. "Mistrzostwa Polski w niepotrzebnym odwiedzaniu bankomatów skończyły się w lutym zwiększeniem gotówki w obiegu o 15,7 mld zł" - piszą eksperci.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Ilu pracownikó ma zamiar pytać o podwyżkę?Inflacja skłoni do proszenia o podwyżki? Niekoniecznie

Wzrosło zadłużenie przedsiębiorstw niefinansowych i gospodarstw domowych

Zadłużenie przedsiębiorstw niefinansowych w lutym br. wzrosło o 11,3 mld zł, tj. o 2,9 proc., do poziomu 397,7 mld zł, a gospodarstw domowych o 1,3 mld zł, tj. o 0,2 proc., do poziomu 826,3 mld zł - informuje NBP. Jak czytamy, zadłużenie netto sektora instytucji rządowych szczebla centralnego zwiększyło się o 15,4 mld zł, tj. o 4,3 proc., do poziomu 375,0 mld zł.

"Zgodnie z tym co sygnalizujemy od pewnego czasu, zadłużenie przedsiębiorstw (a więc i zaciągane przez nie kredyty) rosną coraz szybciej. Szybko zbliżamy się do trendu sprzed pandemii. Depozyty stabilnie rosną" - piszą na Twitterze ekonomiści mBanku.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Glapiński o "panice w dużych miastach". "Mam nadzieje, że w kolejkach do bankomatów nie stali absolwenci SGH"
Więcej o: