Rosja sklonuje kolejną firmę? IDEA ma zastąpić sieć IKEA. Zgłoszono już nowe logo

Rosyjskie studio graficzne złożyło wniosek o rejestrację logo IDEA w rosyjskim urzędzie patentowym. Właściciel studia wytoczył również proces IKEI, a pozyskane pieniądze miałyby pomóc w otwarciu nowej firmy, która zastąpiłaby szwedzkiego giganta

IKEA powiadomiła na początku marca o zawieszeniu swojej działalności w Rosji. Tłumaczyła, że decyzję podjęła w związku z wojną w Ukrainie. Szwedzka sieć ma w Rosji 17 sklepów stacjonarnych, trzy fabryki i centrum dystrybucyjne.

"Wojna ma ogromny wpływ na ludzi i powoduje poważne zakłócenia w łańcuchu dostaw i warunkach handlowych, dlatego firmy z grupy podjęły decyzję o tymczasowym wstrzymaniu działalności IKEA w Rosji" - podały w komunikacie koncerny Inter IKEA i Ingka Group.

Więcej informacji o sankcjach na Rosję przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

IKEA opuściła Rosję. Na jej miejsce ma wejść IDEA

W związku z wycofaniem się tej sieci z Rosji, studio graficzne Luxorta-Service z Sankt-Petersburga złożyło wniosek o rejestrację logo IDEA w rosyjskim urzędzie patentowym Rospatent. Nowe logo - niebieskie litery na żółtym tle - ewidentnie nawiązują do sieci IKEA.

Właściciel rosyjskiego studia Konstantin Kukkoev powiedział w rozmowie z agencją RIA Novosti, że nowa firma będzie w stanie w pełni zaspokoić popyt na rosyjskim rynku po odejściu IKEI.

- Nie ma już giganta, jego działalność jest zawieszona, co spowodowało pewne trudności i dlatego myślę, że jeśli pojawi się alternatywa, to wszyscy zrozumieją i pójdą do rosyjskich producentów - powiedział Kukkoev.

Rosjanin powiedział również, że wytoczył proces sieci IKEA za wstrzymanie planów jego studia projektowego. "Rekompensata" miałaby pomóc w otwarciu nowego biznesu. IKEA nie odniosła się do tej sprawy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Wielkie firmy opuszczają Rosję. Putin chce je przejmować

W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, wiele zachodnich firm postanowiło wycofać się z Rosji. Na długiej liście korporacji jest m.in. sieć McDonald's, którą Rosja chce ponoć "skopiować" i ponownie otworzyć lokale pod szyldem Wujek Wania. Holding Ruspole miał 12 marca złożyć wniosek do urzędu Rospatent o zarejestrowanie znaku patentowego dla Wujka Wani.

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiadał 10 marca, że jego rząd będzie szukał sposobów na przejmowanie międzynarodowych firm, które wycofały się z kraju. Rosyjski przywódca mówił o "przekazaniu przedsiębiorstw tym, którzy rzeczywiście chcą pracować" - podaje "The Guardian".

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Czy Rosjanie będą tęsknić za McDonald's?
Więcej o: