Będzie 14. emerytura w 2022 roku. A skąd wziąć na to pieniążki? Resort nie wie

"Czternastki" będą wypłacane również w tym roku. Tak obiecał premier Mateusz Morawiecki. Jednak Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przyznaje wprost, że nie wie, skąd wziąć pieniądze na wypłatę dodatkowego świadczenia dla emerytów.

"W drugiej połowie 2022 r. planowana jest wypłata tzw. 14. emerytury" - podkreślił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, w odpowiedzi na interpelację grupy posłów Koalicji Obywatelskiej. Wcześniej w podobnym tonie wypowiadał się premier Mateusz Morawiecki.

- W tym roku jesienią lub późnym latem emeryci otrzymają 14. emerytury - zapewniał 11 lutego szef rządu. Mówił, że "poprawa jakości życia [emerytów - red.] jest absolutnym, najważniejszym priorytetem".

Więcej o emeryturach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Prezes PiS Jarosław Kaczyński 14. emerytura. Większość Polaków chce kolejnej "czternastki". Kaczyński obiecał

"Czternastki" będą, ale jeszcze nie wiadomo, skąd wziąć na nie pieniądze

Jednak Stanisław Szwed przyznał również, że resort wciąż nie wie, skąd wziąć pieniądze na wypłatę 14. emerytury.

Aktualnie w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej trwają prace koncepcyjne i analityczne mające na celu przygotowanie projektu ustawy regulującej szczegółowe rozwiązania prawne w przedmiotowym zakresie. Stąd też, na obecnym etapie prac, nie jest możliwe wskazanie również źródła sfinansowania wypłaty 14. emerytury

- czytamy w odpowiedzi na interpelację podpisaną przez wiceministra resortu rodziny.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Jarosław Kaczyński Kaczyński zapewniał emerytów: "14. emerytura będzie na stałe"

Kaczyński mówił, że 14. emerytury będą na stałe. Rzecznik rządu miał inne zdanie

Przypomnijmy, że w tym roku wystąpiło małe zamieszanie w temacie 14. emerytury. Na początku stycznia ówczesny minister finansów Tadeusz Kościński powiedział w TVP Info: "O ile mi wiadomo, to czternastki nie będzie w tym roku". W podobnym tonie wypowiedział się Piotr Müller. "Przecież 14. emerytura z założenia miała być jednorazowa" - napisał na Twitterze rzecznik rządu.

Tymczasem jak zapewniał we wrześniu 2019 r. sam prezes PiS Jarosław Kaczyński, "czternastka" ma być wypłacana na stałe - Ja chcę jeszcze raz zapewnić, bo jest taka propaganda, która próbuje wprowadzić wśród emerytów niepewność. W przyszłym roku będzie 13 emerytura. Chcę to bardzo mocno podkreślić - to jest i będzie. Ale w kolejnym roku - i też już na stałe - będzie 14. emerytura - mówił prezes PiS na spotkaniu wyborczym w Płocku.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]
Więcej o: