Banki będą oddawać pieniądze osobom, które kupiły mieszkania na kredyt. Komu, ile i kiedy?

Osoby, które zaciągnęły kredyt mieszkaniowy, muszą czekać nawet kilkanaście miesięcy na wpis do księgi wieczystej. Paraliż w sądach przekłada się na konkretne finansowe straty. Ministerstwo Finansowe chce zmienić przepisy. Banki będą musiały zwracać kredytobiorcom poniesione koszty.

Ministerstwo Sprawiedliwości chce wprowadzić przepisy, dzięki którym część osób, które kupiło mieszkanie na kredyt, odzyska część środków związanych z kredytem. Chodzi o sytuacje, w których kredytobiorca czeka na wpis do hipoteki. Część banków wymaga bowiem podwyższonych opłat za okres, w którym nie ma formalnego zapisu w sądowej dokumentacji. Tłumaczą to zwiększonym ryzykiem. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo "Studio Biznes" o sytuacji na rynku nieruchomości

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zmienić przepisy związane z kredytami

Resort chce tę kwestię - przynajmniej częściowo - uregulować w nowy sposób. Według ministerstwa, "notariusze mogliby dokonywać wpisów w księgach wieczystych, które wiązałyby się z zakładaniem nowych ksiąg wieczystych poprzez wyodrębnienie nieruchomości lokalowej z zabudowanej nieruchomości gruntowej, gdy zbywcą jest przedsiębiorca oraz wpisu hipoteki" - czytamy w opisie do skutków wprowadzenia ustawy. 

Opłaty za oczekiwanie na wpis miałyby obowiązywać dalej, ale przepisy jasno określałyby konieczność ich zwrotu kredytobiorcy, gdy wpis do księgi wieczystej zostanie ostatecznie dokonany. Ustawa ma być przyjęta w już drugim kwartale 2022 r. Przepisy będą więc obowiązywać jeszcze w tym roku.

Ministerstwo zauważa też inny problem - zwrot kwoty naliczonej w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej nie w pełni rekompensuje kredytobiorcom straty. Istnieje też ryzyko, że na nowe przepisy banki zareagują w sposób, który i tak wymusi na kredytobiorcy ponoszenie większych opłat. Mogą być związane na przykład z ubezpieczeniem. 

'Studio Biznes'Czy Polska może zablokować tiry wiozące towary na Białoruś i do Rosji?

Paraliż w sądach to wyższe koszty dla kredytobiorców

Na wpis do księgi wieczystej w skrajnych wypadkach trzeba czekać nawet ponad rok. Przez cały ten okres banki wymagają od klientów ponoszenia dodatkowych opłat. Sebastian Juszczak, ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich, już w grudniu alarmował, że wydłużony czas oczekiwania na wpis do księgi wieczystej generuje straty dla konsumentów zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym.

- Jest to szczególnie istotne w czasie rosnących stóp procentowych. Do czasu wpisu hipoteki w księdze wieczystej na rzecz banku, bank wymaga wyższego oprocentowania kredytu hipotecznego w postaci ubezpieczenia pomostowego. Może to podnieść ratę kredytu nawet o 20 proc. - wyjaśnił. 

Organizacja powiadomiła o problemie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. "Paraliż w sądach wieczystoksięgowych kosztuje samych konsumentów ponad 360 mln zł rocznie, gdyż czekają oni coraz dłużej na wpis do księgi wieczystej" - czytamy w komunikacie PZFD. 

Władimir Putin przy słynnym stoleOligarchowie nie podskoczą Putinowi. "Jak indyk przed Bożym Narodzeniem"

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: