Polski Ład od nowa? Nieoficjalnie: Rząd zlikwiduje ulgę dla klasy średniej i obniży PIT do 12 proc.

Rząd chce wprowadzić poważne zmiany do systemu podatkowego. Polski Ład wywołał na tyle duży chaos, że zniknąć ma - według nieoficjalnych ustaleń Business Insidera - ulga dla klasy średniej. Stawka PIT ma natomiast znacząco spaść.

Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział podczas środowego wywiadu w Radiu Zet nowe przepisy, których celem jest obniżenie podatków. Podobny komunikat padł też z ust Artura Sobonia, który od kilku miesięcy pełni rolę wiceministra finansów. Poinformował, że w czwartek "przekaże do konsultacji społecznych zmiany w PIT".

"Dialog ten traktuję serio i czekam na uwagi, bez których nie będzie dobrego projektu. W czwartek zapraszam księgowych i doradców podatkowych, w piątek przedsiębiorców, pracodawców, dostawców IT" - napisał na Twitterze. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Nieoficjalnie: Koniec ulgi dla klasy średniej. "Jej się nie da naprawić"

Serwis Business Insider ustalił nieoficjalnie, na czym polegać ma reforma reformy, czyli zmiany w Polskim Ładzie. Dwa jego założenia pozostaną. Chodzi o kwotę wolną w wysokości 30 tys. zł i drugi próg podatkowy przesunięty z ok. 84 do 120 tys. zł.

Zniknąć ma ulga dla klasy średniej, jedno z rozwiązań, które budzi najwięcej emocji i niepewności. - Ulgę trzeba wyrzucić, jej się nie da naprawić - mówi w rozmowie z serwisem źródło z rządu.

Podatek PIT w dół. Z 17 do 12 proc. "Trzeba obniżyć podatki w szerszy sposób"

Poważną zmianą ma być zmiana stawki podatku dochodowego PIT. Obecnie wynosi 17 proc. Ale to ma się zmienić i nowa stawka wynosić może już 12 proc. - Mamy wojnę w Ukrainie, wysoką inflację i chaos, który wywołały nieprecyzyjne przepisy wprowadzone w Polskim Ładzie. Trzeba to jakoś wyprostować i obniżyć podatki w szerszy sposób, tak, aby były bardziej powszechne - twierdzi rozmówca serwisu.

Konferencja poświęcona zmianom w podatkach zaplanowana jest na czwartek na godz. 9:45. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: