Zmiany w podatkach od 1 lipca. Ulga dla klasy średniej do likwidacji i "tarcza antyładowa" [LISTA]

Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w czwartek przedstawił nowe rozwiązania podatkowe. Zgodnie z zapowiedziami "nowelizacja" Polskiego Ładu obejmuje m.in. obniżenia stawki PIT czy likwidacji ulgi dla klasy średniej.

Przedstawione przez premiera reformy pokrywają się ze wcześniejszymi propozycjami Ministerstwa Finansów. Jakie zmiany podatkowe zostały ogłoszone przez Mateusza Morawieckiego? 

Zobacz wideo Czy Polski Ład wytrzyma zderzenie z rzeczywistością? Defratyka: Nie

Zmiany w Polskim Ładzie - obniżenie PIT i likwidacja ulgi dla klasy średniej. Co się zmieni?

  • Obniżenie stawki PIT z 17 na 12 proc. - zmiana ta ma objąć podatników w skali podatkowej (emerytów, rencistów, pracowników, zleceniobiorców i niektórych przedsiębiorców. - To jest ten próg, który obowiązuje wszystkich, wszystkie osoby na płacące na skali podatek, zarówno emeryci, jak i osoby pracujące na pełnym etacie, na umowie o pracę, bez żadnych dodatkowych warunków - wyjaśnił dalej premier.
  • Likwidacja ulgi dla klasy średniej - to zmiana, która obejmie 3,1 mln osób. - Kończymy także z takim rozwiązaniem, które było krytykowane głównie przez księgowych, ale wiele ludzi, pewnie słusznie. Jeśli te rozwiązania spotkają się z dobrym przyjęciem, to od 1 lipca 2022 roku chcemy je wdrożyć i wtedy również zrezygnować z ulgi dla klasy średniej - powiedział Morawiecki.
  • Przywrócenie możliwości wspólnego rozliczenia z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców - ta propozycja ma zastąpić ulgę dla samotnych rodziców w wysokości 1,5 tys. złotych. 
  • Wyłączenie składki na ubezpieczenie zdrowotne z podstawy opodatkowania dla podatników na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. - Oprócz tego, do kwoty 8007 złotych dla rozliczających się na liniowej stawce podatkowej 19 proc., będzie można zaliczyć składkę zdrowotną NFZ w koszty, czyli spełniamy postulat przedsiębiorców. Podobnie jak dla osób rozliczających się na ryczałcie, połowa płaconej składki będzie mogła być odliczona od przychodów ewidencjonowanych, bo tam nie ma kosztów dla ryczałtowców - wyjaśniał Morawiecki. 

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

Konferencja dotycząca zmian w podatkachMorawiecki ogłasza obniżenie podatków i koniec ulgi dla klasy średniej

Polski Ład wersja kolejna. Zmiany w systemie podatkowym - od kiedy wejdą w życie?

Przedstawione w czwartek zmiany mają zostać poddane konsultacjom, które mają potrwać do 2 kwietnia 2022 roku. Projekt zmian w Polskim Ładzie będzie omawiany z: Radą Dialogu Społecznego, Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce, Krajową Izbą Doradców Podatkowych oraz przedstawicielami przedsiębiorców, w tym m.in. Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że zmiany wejdą w życie od 2023 roku, jednak będą obowiązywać wstecznie od 1 lipca 2022 roku. 

Na nowych zmianach - względem stanu obecnego, ma zyskać blisko 13 mln podatników. Koszty dla budżetu oszacowano na 15 mld zł rocznie. 

Ekonomiści, pracownicy urzędów skarbowych czy ZUS nazywają nowe zmiany w systemie podatkowym "tarczą antyładową", która ma uchronić Polaków przez Polskim Ładem wprowadzonym przez Prawo i Sprawiedliwość. Szybkie wprowadzenie i zmiana systemu podatkowego wiązała się z ogromnym chaosem. Nowe przepisy mają "rozwiązywać" problemy stworzone przez rząd. 

Więcej o: