Zmiana czasu na letni 2022 już w ten weekend. Kiedy przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu z zimowego na letni coraz bliżej. Wraz z nadejściem wiosny czeka nas, jak co roku, przestawienie zegarków. Oznacza to, że będziemy spać o godzinę krócej. Kiedy nastąpi zmiana czasu w 2022 roku?

W tym roku zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi już w ten weekend: w nocy z 26 na 27 marca. Dokładnie o godzinie 2.00 należy przestawić wskazówki zegara na godzinę 3.00. Jak co roku zmiana z czasu zimowego na letni ma miejsce w ostatnią niedzielę marca.

Zobacz wideo Czeka nas upalne lato i susze? „Ubytek wody może być silniejszy niż zwykle"

Czas letni 2022. Zmiana czasu jest efektem bezterminowej dyrektywy

Obowiązujące w Polsce zmiany czasu są efektem obowiązującej bezterminowo dyrektywy Unii Europejskiej ze stycznia 2001 roku. Od 2002 roku czas letni kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października. W Polsce zmiana czasu jest regulowana przez rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Dokument dotyczący lat 2022-2026 został niedawno opublikowany.

Rey: Giertych i Lis, pierdzielicie jak potłuczeni, a Rosjanie się z tego cieszą [WYWIAD] Rey: Giertych i Lis, pierdzielicie jak potłuczeni, a Rosjanie się z tego cieszą [WYWIAD]

Czas letni 2022. Podział na czas letni i zimowy jest stosowany w wielu krajach

Podział na czas zimowy i letni stosuje się w 70 krajach na całym świecie. W 2014 roku na stały czas zimowy przeszła Rosja. W Polsce po raz pierwszy zmianę czasu wprowadzono w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964. Od 1977 roku zmiany te obowiązują nieprzerwanie. Do 1995 roku przejście z czasu letniego na zimowy odbywało się w ostatnią niedzielę września, natomiast na czas letni przechodzono podobnie - w ostatnią niedzielę marca.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Czas letni 2022. Czy zrezygnujemy ze zmian czasu?

Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku pokazały, że 84 proc. respondentów stwierdziło, że chcą zniesienia zmian czasu. Uzyskano wtedy 4,6 mln odpowiedzi twierdzących (najwięcej w historii). Zwolennikami tej decyzji okazali się również Polacy. Z badania CBOS przeprowadzonego w marcu 2019 roku wynikało, że przeciwko dotychczas stosowanemu rozwiązaniu opowiada się ponad trzy czwarte ogółu badanych (78,3 proc.), podczas gdy za jego utrzymaniem optuje jedynie 14,2 proc - przekazuje TVN24.

Wielu Polaków przy przejściu na jeden czas preferowała czas letni środkowoeuropejski. Za tym wyborem opowiadało się ponad 74 proc. respondentów. Komisja Europejska - na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także na podstawie szeregu badań naukowych - we wrześniu 2018 roku zaproponowała rezygnację ze zmian czasu. Prace nad projektem przerwała niestety pandemia COVID-19.

Czas letni 2022. Czy zmiana czasu ma realny wpływ na zdrowie?

Jak tłumaczył w rozmowie z PAP dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, zmiana czasu w dużej mierze dotyka ludzi, którzy mają problemy ze snem lub mają zaburzony rytm okołodobowy. Zwrócił też uwagę, że choć sama zmiana czasu nie jest zwykle główną przyczyną problemów zdrowotnych, to rezygnacja z niej mogłaby oznaczać pozytywne konsekwencje. - Podział na czas letni i zimowy to jeden z wielu czynników zewnętrznych wpływających na jakość ludzkiego życia - dodał dr Skalski.

Zniszczenia w oblężonym, ostrzeliwanym i bombardowanym przez Rosjan Mariupolu. 10 marca 2022 r. Mariupol umiera z głodu. Władze miasta błagają o pomoc [PODSUMOWANIE]

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: