Finlandia całkowicie wstrzymuje ruch kolejowy z Rosją. "Jesteśmy zobligowani do przestrzegania sankcji"

VR Transpoint, fiński przewoźnik kolejowy poinformował o wstrzymaniu ruchu kolejowego z Rosją. W poniedziałek zawieszony zostanie pasażerski ruch kolejowy między stolicą Finlandii, Helsinkami, a Petersburgiem. Z kolei w niedzielę od 12 wstrzymany został ruch wagonów towarowych z Rosji.

Jak podaje Reuters, koleje rosyjskie poinformowały w oświadczeniu, że są świadome decyzji Finlandii z powodu sankcji wprowadzonych przez Zachód. Granica między Finlandią a Rosją wciąż będzie otwarta dla przejazdów prywatnymi samochodami.

Zobacz wideo Komorowski: Po 1989 roku NATO zlikwidowało arsenały broni taktycznej. Rosjanie je utrzymali

Finlandia. VR Transpoint zawiesza połączenia kolejowe z Rosją

Reuters informuje, że fiński VR Transpoint poinformował, iż w poniedziałek zawiesi połączenia między Helsinkami a Petersburgiem w Rosji, zamykając ostatnie połączenie kolejowe między Rosją a Unią Europejską. W niedzielę od godziny 12 wstrzymany został ruch wagonów towarowych z Rosji.

Manewry wojskowe w pobliżu granicy białorusko-ukraińskiejRosja i Białoruś przygotowują się do ćwiczeń. Są zdjęcia satelitarne

- Ze względu na sankcje wobec kolei rosyjskich (RZD) na razie nie ma możliwości kontynuowania ruchu na wschód. Grupa VR jest zobligowana do przestrzegania sankcji nałożonych przez Zachód - powiedział Martti Koskinen, prezes VR Transpoint.

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

W niedzielę rano białoruski portal informacyjny Nexta poinformował, że Finlandia wstrzymała również lądowy ruch towarowy z Rosją.

Rekordowa liczba pasażerów na trasie Finlandia - Rosja. 70 proc. pasażerów to Rosjanie

Pociągi z Rosji do Helsinek - stolicy Finlandii - były w ostatnich tygodniach wypełnione Rosjanami, którzy wybrali ten środek transportu, by jak najszybciej opuścić swój kraj. Jak tłumaczy Reuters, wzajemne zamknięcie przestrzeni powietrznej odcięło już wcześniej połączenia lotnicze między Rosją a UE.

Ambasador Rosji Siergiej AndriejewSiergiej Andriejew: Ambasada Rosji w Warszawie może zostać zamknięta

Fiński minister Tytti Tuppurainen wyjaśnił agencji, że pociągi kursowały do tej pory ze względu na to, by umożliwić wszystkim Finom spokojny powrót z Rosji do ojczyzny.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: