Wytropili polski majątek jednego z najbogatszych rosyjskich oligarchów. "Aktywa zamrożone"

Rządy państw i organizacje pozarządowe śledzą majątek powiązany z rosyjskimi oligarchami. Jeden z najbogatszych Rosjan ma swoje interesy w Polsce. Zamrożenie należącego do niego kapitału może pośrednio uderzyć i w polskie firmy.

Aleksiej Mordaszow to jeden z najbogatszych rosyjskich oligarchów, którego majątek szacowany jest na blisko 30 mld dol. Jeden z najbogatszych obywateli Rosji ma swoje interesy w Polsce - twierdzi Business Insider. 

Portal relacjonuje, że Rosjanin może kontrolować dwa podmioty zarejestrowane w Sosnowcu. Chodzi o firmę zajmującą się nieruchomościami oraz handlem produktami stalowymi. Aktywa należące do oligarchy miały już zostać zamrożone. 

Trudna egzekucja sankcji

Jak przekonuje Business Insider, realizowanie polityki zamrażania kapitału należącego do rosyjskich oligarchów nie jest proste. Spółka, która należy do Mordaszowa wynajmuje bowiem hale kilkudziesięciu polskim podmiotom, w tym największej w Polsce drukarna prasy, która drukuje m.in. "Fakt" - donosi BI. Zamrożenie rosyjskiego kapitału może więc pośrednio utrudnić funkcjonowanie polskich firm. 

Spółka, której aktywa zostały zamrożone zwróciła się do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej o umożliwienie przekazywania środków np. w ramach zobowiązań podatkowych. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Granica Estonii Rosyjski wywiad werbuje szpiegów w Estonii. Interesuje go granica

Miliarder z wielkim portfolio spółek

Do Mordaszowa należą nie tylko spółki w Polsce. Ma też majątek w Estonii. Od kilkunastu lat jest udziałowcem niemieckiego giganta turystycznego TUI AG. Oficjalnie jednak zrezygnował z członkostwa w radzie nadzorczej firmy. 

Oligarcha majątek zbił na branży stalowej. Początki działalności łączą się z okresem upadku ZSRR. Mordaszow jest też powiązany ze spółkami kontrolującymi rynek medialny w Rosji, ma również udziały w firmie telekomunikacyjnej. 

Zobacz wideo Radosław Fogiel gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (28.03)

Śledzą majątek oligarchów

Majątki rosyjskich notabli stały się obiektem intensywnych poszukiwań, zarówno ze strony władz, jak i organizacji pozarządowych. Jedną z nich jest Organized Crime and Corruption Reporting Project. Fundacja zajmuje się namierzaniem dóbr należących do ludzi powiązanych z Władimirem Putinem. Na celownik wzięła jachty, prywatne odrzutowce i domy. Łączna wartość majątku sięga 13 mld dol.

Na mapie opracowanej przez dziennikarzy są np. Toskania, francuska Riwiera i Alpy. Oleg Deripaska ma hotel w Austrii, superjacht z lądowiskiem dla helikopterów i cztery wille w Sardynii. Ze śledztwa wynika, że 70 domów, budynków i działek ma z kolei na Wyspach Roman Abramowicz. Wśród jego nieruchomości jest też mieszkanie na Eaton Square, nieopodal Pałacu Buckingham.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Brak papieru w urzędzie pocztowym w Woroneż Rosja. Ryza papieru droższa niż akcja Sbierbanku na giełdzie

Więcej o: