InPost, do którego należy popularna sieć Paczkomatów oraz firma kurierska, może zostać zdjęty z giełdy - donosi Bloomberg. Informuje też, że w ciągu 14 miesięcy od debiutu w Amsterdamie wartość spółki spadła z 8 do 2,6 mld euro.
Agencja przekonuje, że w związku ze spadkiem wyceny spółki prywatne fundusze mogą podjąć próbę wykupienia firmy. Powołuje się przy tym na własne źródła pochodzące z rynku funduszy.
W odpowiedzi na zapytanie next.gazeta.pl biuro prasowe spółki potwierdza, że "odnotowano spekulacje dotyczące zainteresowania niektórych podmiotów przejęciem InPostu". "Chociaż niektóre podmioty mogą od czasu to czasu zwracać się do InPostu lub jego większościowego akcjonariusza, obecnie InPost nie prowadzi rozmów z takimi uczestnikami rynku. Nie jest też świadomy, że takie rozmowy się toczą" - czytamy w oświadczeniu.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Polska spółka na giełdę trafiła nieco ponad rok temu. Wcześniej media spekulowały na temat możliwego przejęcia spółki przez Allegro. Rynkowa kapitalizacja giganta transportu przed debiutem szacowana była na 7-8 mld euro. Biorąc pod uwagę aktualny kurs, jest to już tylko 2,6 mld euro.
Więcej ważnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Czy do przejęcia InPostu dojdzie? Nie wiadomo. Właścicielem 46 proc. akcji jest fundusz Advent International, decyzja w dużej mierze zależy więc od postawy inwestora. Warto przypomnieć, że InPost był już notowany na giełdzie - nie w Amsterdamie, a Warszawie. W 2017 roku został z niej wycofany.
InPost, pomimo spadku kursu, ma powody, by chwalić się wynikami. Całkowita liczba urządzeń wzrosła o 56 proc. rok do roku i w połowie roku 2021 przekroczyła 15,5 tys. (w Wielkiej Brytanii i Włoszech InPost posiada ponad 2 tys. paczkomatów). Z aplikacji InPost Mobile korzysta 7 mln użytkowników.
W 2020 roku InPost obsłużył 249 mln przesyłek współpracując z ponad 28 tys. e-sprzedawcami. W pierwszym półroczu 2021 wolumen paczek wzrósł do 199 mln, to 53 proc. wzrost rok do roku. W drugim kwartale 2021 r. każdy Paczkomat w Polsce miał średnio 141 skrytek, wobec 124 rok wcześniej.
Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl