Rosyjscy agenci zarekwirowali szwajcarskie zegarki. "Są warte miliony dolarów"

Agenci Służb Bezpieczeństwa Rosji weszli do sklepu z zegarkami marki Audemars Piguet i skonfiskowali luksusowe czasomierze. Agenci powoływali się na "naruszenie przepisów celnych". Zegarki Audemars Piguet mogą kosztować prawie milion dolarów.

Incydent w szwajcarskim sklepie zdarzył się kilka dni po ogłoszeniu przez Szwajcarię, że rezygnuje z pozostania neutralną i przyłączyła się do sankcji europejskich. Jedyną z sankcji, które ogłosiła Szwajcaria był zakaz eksportu towarów luksusowych, co miało sprowokować agentów - donosi BBC

Zobacz wideo Morawiecki: Dotychczasowe sankcje są niewystarczające. "Jeśli Putin złamie Ukrainę, to za rok, dwa przyjdzie po kolejne cele"

Szwajcaria. Zegarki Audemars Piguet skonfiskowane 

Według informacji, które podała szwajcarska gazeta "NZZ am Sontag", zegarki zostały przejęte przez agentów pracujących dla rosyjskiej służby bezpieczeństwa FSB. Do incydentu doszło w moskiewskiej filii Audemars Piguet. Agenci swoją akcję uzasadniali "naruszeniem prawa celnego". Zaraz po tym zdarzenia marka zaprzestała działalności w Rosji, a sklepy Audemars Piguet zostały tymczasowo zamknięte. 

"Według przedstawicieli branży, w zeszłym roku Szwajcaria wyeksportowała do Rosji zegarki o wartości 260 milionów franków szwajcarskich, ale rynek ten może być jeszcze więcej wart dla szwajcarskiego sektora zegarkowego, biorąc pod uwagę liczbę rosyjskich klientów kupujących luksusowe produkty w Szwajcarii" - informuje BBC.  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Czy Rosjanie będą nacjonalizować produkty marek, które się wycofały?

Incydent z zegarkami może być początkiem większego problemu, którego mogą doświadczyć marki, które zawiesiły swoją działalność w Rosji. Według informacji BBC w ciągu ostatnich kilku tygodni rosyjscy urzędnicy wykazali zwiększoną gotowość do zajmowania mienia firm zagranicznych, które próbują ograniczyć swoje interesy w Rosji.  

Dmitrij Miedwiediew zapowiedział, że Rosjanom może umożliwić to nowe prawo. Były Prezydent Rosji mówił o nacjonalizacji aktywów zachodnich firm wycofujących się z kraju. Pierwszy tego typu incydent już miał miejsce. Wprowadzone prawo o nacjonalizacji samolotów pozwoliło przywłaszczyć przez Rosjan samoloty należące do zagranicznych firm. "Financial Times" wyceniło je na 10 mld dolarów

Więcej informacji o sankcjach na Rosję przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule >>>>> 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: