Polski Ład 2.0 dla niektórych mniej korzystny. Już wiadomo, że zapłacą więcej

Od lipca w życie wejść mają nowe zasady podatkowe. Eksperci alarmują, że dla części osób oznacza to wyższe koszty. Składką zdrowotną mają być bowiem objęci wszyscy pełnomocnicy firm działający jako prokurenci.

Polski Ład wprowadził spore zamieszanie nie tylko w kwestii podatków, ale i składek zdrowotnych. Resort finansów i Zakład Ubezpieczeń Społecznych przedstawiały bowiem inny pogląd na kwestię konieczności odprowadzania składek od części podmiotów. 

Zobacz wideo Bartłomiej Sienkiewicz gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (29.03)

Nowy Ład i nowe opłaty. Dla części pełnomocników spółek

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki i Artur Soboń, wiceszef resortu finansów, zapowiedzieli wprowadzenie nowych zasad podatkowych. Część ekspertów alarmuje, że nowe przepisy oznaczają wyższe koszty dla co najmniej kilkunastu tysięcy osób. 

Chodzi o pełnomocników spółek działających formalnie jako prokurenci. Od lipca 2022 roku ta grupa byłaby już jednoznacznie objęta koniecznością opłacenia składki. Dotychczas, w wyniku różnej interpretacji przepisów, nie wszystkie tego typu podmioty daninę - wynoszącą 9 proc. dochodu - odprowadzają. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Anonymous (zdjęcie ilustracyjne)Ukraina ma własną cyberarmię. Tak hakerzy atakują putinowską Rosję

Tarcza antyputinowska, czyli Polski Ład 2.0

Nowe zasady podatkowe, które obowiązywać mają za kilka miesięcy, szef rządu omówił w czwartek. I chociaż zmiany zyskały nazwę "tarczy antyputinowskiej", to w praktyce odnoszą się do Polskiego Ładu.

Rząd zdecydował się zrezygnować z jednego z kluczowych rozwiązań obowiązujących od stycznia - ulgi dla klasy średniej. Obniżce ma ulec też stawka podatku VAT z 19 do 12 proc. Bez zmiany pozostanie jednak wysokość składki zdrowotnej, której nie można odliczyć od podatku - dalej wynosić będzie 9 proc. 

Rząd twierdzi jednak, że nowe regulacje będą korzystne finansowo dla większości podatników. Wciąż nie wiadomo jednak, co z wcześniejszą zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego. Zapewnił, że osoby, które stracą na Polskim Ładzie, będą mogły rozliczyć się według zasad z roku 2021. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Media reagują na agresję Rosji"Rosjanie mówią w swoich mediach, że Ukraina skapitulowała, a Zełenski to narkoman"

Więcej o: